2374 паралелки са заложени в план-приема след VII клас за учебната 2024/2025 година. От тях профилирани са 945 (39.80%), а 1429 са професионални (60.19%). Това стана ясно на днешното заседание на Отрасловия съвет по образование, който утвърди предложеното от Министерството на образованието и науката съотношение. Заседанието бе открито от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, съобщават от пресцентъра на МОН.
За следващата учебна година ще има увеличение на професионални паралелки в дуална форма на обучение. Планирани са 130 или с 23 паралелки повече от заложените за 2023/2024 г.
Предложени са изцяло нови за областите специалности. Например за столицата това са „Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца“. В област Пловдив ще учат „Програмиране на изкуствен интелект“, „Театрален грим и перуки“, „Ветеринарен лаборант“, „Продавач-консултант“, „Цветарство“, „Фотография“, „Художествена тъкан“. За Варна нови са специалностите „Сценичен костюм“ и „Асистент на лекар по дентална медицина“, а за Бургас – „Електрообзавеждане на кораби“ и „Осигуряване на продуктова информация“. „Социална работа с деца и семейства в риск“ е нова специалност в област Враца, „Подпомагане на възрастни“ –в Благоевград, „Социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания“ – във Видин, и др.
Предстоящите държавни зрелостни изпити и националното външно оценяване също бяха сред темите, които социалните партньори и екипът на МОН обсъдиха. Над 51 000 са подадените заявления за първия държавен зрелостен изпит по български език и литература, който е на 17 май. Английският език остава най-предпочитаният предмет за втората задължителна матура по профилиращ предмет (близо 13 000 заявления).
Подалите заявления да се явят на изпит в рамките на сесия май – юни, с който да повишат оценката си от матурата, няма да заплащат такса, става ясно още на срещата. Причината е, че промяната в постановлението на Министерския съвет за тарифата за таксите в системата на предучилищното и училищното образование, с която се регламентира събирането на такса са полагане на този изпит, не би могла да влезе в сила до предстоящата изпитна сесия.
Членовете на Отрасловия съвет одобриха и промени в Наредбата за приобщаващо образование, чрез които ще се осигурят технически средства и софтуери за допълваща и алтернативна комуникация, с което се дава възможност използването им от деца и ученици с двигателни проблеми. С тези изменения ще се даде възможност и да се осигурят при необходимост подпомагащи технически средства и софтуери за обучението на деца и ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия.
Преди началото ученички от 192. СУ „Христо Ботев“ в Бистрица изпълниха песни и стихове, характерни за Лазаровден.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg