„Не се притеснявам да казвам, че съм от ромски произход и че съм от много бедно семейство, което не пречи да се развивам. В V клас съдбата ме срещна с Таня Маринова и вече 14 години работим заедно. Тя не само ми даваше знания в училище –
тя ме заведе за първи път на кино, на театър, на заведение.
Накара ме да повярвам в собствените си сили. И аз, наблюдавайки промяната, която се случва с мен към по-добро, реших, че мога да стимулирам и други деца да тръгнат по този път. Да им кажа, че могат да излязат от гетото. И това може да стане чрез вяра и образование и с много труд.“
Тази лична история на Божидар Атанасов, който вярва, че ако човек иска да успее, винаги ще намери начин и сили, за да постигне мечтите си, и на неговата учителка Таня Маринова научиха 80 директори на училища от Бургаска област.
Божидар е имал нелеко детство.
Но с много усилия и труд е успял да завърши средното училище в родния си град Средец. Зад успеха му стои Таня Маринова – учител по английски език в училището, признава самият Божидар. С голяма признателност той се обърна към своята учителка, която го е подкрепяла не само в морален, но понякога и в материален план и разказа, че го е водила на кино, разговаряли са непрекъснато по различни теми.
С нейна подкрепа и с подкрепата на СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Средец, Божидар завършва тази година „Български език и история“ в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Освен че е студент, той е и образователен медиатор към училището, като се стреми да помага на учениците от уязвимите групи да обикнат науката и да продължат образованието си.
Божидар Атанасов работи вече две години заедно с още двама роми като образователен медиатор.
За работата си обяснява: „Ние сме от квартала, всички ни познават. В наше лице местните виждат хора, които работят за тях. Доверяват ни се. Ние сме мостът между ромската общност в Средец и училището.“
Според него най-сериозният проблем пред образованието остават т.нар. ранни бракове в общността. Но и там той намира промяна, защото преди години младите момичета са се омъжвали още преди да завършат VII – VIII клас, а сега това се случва поне в гимназиалния етап на образование.
Неговата учителка и ментор Таня Маринова споделя, че Божидар не е единственото дете от квартала, на което е открила възможностите и го е напътствала да поеме по правилния житейски път. Тя разказва за още един Божидар, който вече е матрос. „Преди много години, като беше в V клас и плачеше, че няма пари, за да почерпи за рождения си ден, аз купих бонбони. Та този Божидар, когато навърши 18 години, дойде при мен с кутия бонбони и ми благодари така: „Искам да ви почерпя и да ви благодаря за всичко, което направихте за мен. И най-вече за това, че ме научихте да казвам истината“. Това бе най-големият подарък за мен“, разказва учителката по английски.
Самата тя е наясно, че не всички нейни колеги мога да бъдат толкова отдадени на децата от уязвими групи, но се е убедила в годините, че всяко добро, което е направила, ѝ се връща. До голяма степен те са нейното семейство. Влязла е в техните домове и родителите и близките им са я приели в много случаи като техен спасител в тежки житейски ситуации. Често дава пари назаем на семейства, купува лекарства на болните деца или пък на техните родители.
„При всички деца, с които съм работила, съм търсила стремежа. Забелязала съм, че големи стремежи имат децата, които са страшно бедни.
Проучвам всяко от тях и ако има пламъче се опитвам да го развия.
Моят принцип е, че всяко дете трябва да си стигне небето – да достигне максималното“, казва тя. И пред погледа ѝ се нижат съдбите на не един и двама, за които отдава сърце и душа.
По време на срещата педагозите от област Бургас се запознаха с целите и реализацията на проект „Мултикултурни интердисциплинарни компетентности и социализация (МИКС) – в подкрепа на интеркултурното образование на ученици с различна етническа принадлежност“, по който РУО – Бургас, е бенефициент. Управлението работи в партньорство с Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Представени бяха учебните програми за развиване на социокултурната компетентност при работа в мултикултурна среда, които са разработени специално за дейностите по Проекта.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg