В много училища по света се наблюдава тенденцията на отказ от писането на ръка. В Германия, Финландия и САЩ децата се учат на ръкопис единствено факултативно, а на места и изобщо не го правят. Специалистите бият тревога за опасностите, които ни заплашват, ако изобщо престанем да пишем…
Американските образователни нормативи от 2010 г. препоръчват децата да се учат на писане само в детската градина и в първи клас, където постъпват на петгодишна възраст. Около половината щати приемат тези препоръки. Тоест от шест години много американски деца вече не пишат, а учат азбуката на компютъра или таблета.
От есента на 2016 г. във Финландия тръгнаха на училище първите деца, които не са задължавани да пишат на ръка. В Швеция също се отказват от ръкописа и снабдяват учениците с устройства, преобразуващи печатния текст в писмен. Според шведски специалисти детската моторика не е приспособена за писане, затова е по-добре първокласниците да натискат клавиши: детето набира текст на компютъра и вижда на екрана как изглежда той ръкописно.
Във Великобритания не са се отказали от писането, но първокласниците изучават едновременно ръкописното и печатното писмо. Щом детето научи горе-долу ръкописа, полага изпит и почти винаги преминава към печатно писане, което е масово в страната. Някои британци могат дори да не разберат ръкописен текст, дело на ръката на чужденец, изучавал английски език.
Четете повече в бр. 3,
16 – 22 януари 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg