реди дни двата зубъра, които пристигнаха в Източните Родопи през октомври, се присъединиха към зубърското стадо след период на карантина и адаптация в специално ограждение. Новите попълнения са дарение от унгарския зоопарк „Сощо“ край град Ниредхаза и Братиславския зоопарк в Словакия. Tака стадото увеличи своята численост и вече наброява 11 животни. През 2019 г. за първи път от столетия в Родопите се роди първото зубърче на свобода, а само това лято стадото нарасна с още две малки.
„Зубрите се приспособяват към новия си дом по-бързо, отколкото очаквах, и за по-малко от два месеца вече се присъединиха към останалата група“, споделя д-р Христо Христов – експерт към фондация „По-диви Родопи“.
Зубърът, наричан още европейски бизон, е един от символите на природозащитата в Европа. Неговата история е пример за това как само в рамките на сто години един вид е доведен до ръба на изчезването, но с много усилия може да бъде и възстановен.
Повод за радост за всички природозащитници е и новината, че отскоро природозащитният статут на зубъра е променен от „Уязвим“ в „Почти застрашен“ в последната актуализация на Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Само допреди век зубрите са почти напълно изчезнали. До началото на ХХ век има само 50 индивида, които населяват предимно зоопаркове и резервати.
Дългосрочните усилия на природозащитниците обаче водят до тяхното завръщане. След реинтродукцията им в дивата природа през 50-те години, популацията им се увеличава до около 1800 през 2003 г.
През изминалата година броят им достига 6200. Днес европейският бизон е най-многочислен в Полша, Беларус и Русия. От няколко години зубрите се връщат и в Южните Карпати в Румъния и в Източните Родопи. Възстановяването им у нас е съвместна инициатива на Националното ловно-рибарско сдружение Съюз на ловците и риболов-
ците в България (НЛРС-СЛРБ) и фондация „По-диви Родопи“ и е от част от дейностите по възстановяване на едрите диви тревопасни в района.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg