Международно признание на ДГ „Елица“ за проект за изграждане на положителни взаимоотношения
Малкият свят на 66. ДГ „Елица“ в район „Панчарево“ – София, представлява 198 дечица, включително и една яслена група. На добър час и успех в училище деца и учители пожелаха на випуск 2021 – 50 дечица, или две групи.
„Интересът към „Елица“ е голям. Имаме деца не само от Панчарево, но и от съседните Бистрица, Герман, Лозен. Според мен една от причините е, че се развиваме благодарение на работата си по европейски проекти – коментира директорката София Янкулова. – Ние сме сред първите в страната, които за обучението и възпитанието на децата в индивидуална работа използваме таблети. Опита си с включването на интерактивните технологии в образователния процес сме показвали на национални и международни форуми в България, Швеция, Гърция, Турция, Румъния. Работим и по редица европейски проекти: „Еразъм+“, SUSTAIN, „Възпитание на ценности чрез образователни теми“, „Вибрациите на музиката“ и други. Активна е дейността ни и в eTwinning, като обменяме информация и си сътрудничим с учебни заведения в Европа.“
Янкулова не пропуска да даде и своята оценка за екипа, който ръководи – 15 професионалисти, изключително спокойни, с усет към потребностите на всяко дете. Важна част от този екип са психологът и логопедът. На тях се разчита при работа и с децата със СОП. „Те са шест. Едно изпратихме тази година в I клас“, гордее се с успехите и на детето, и на неговите педагози София Янкулова. Тревожи се от тенденцията, че през последните години все по-често се диагностицират деца, които имат потребност от подкрепа.
Въпреки успехите учителите не престават да се квалифицират и да усъвършенстват своята работа – например в използването на смесена техника на преподаване, обединяваща класическите с иновативните методи. Детските учители от ДГ № 66 „Елица“ умеят да изработват педагогически презентации в учебно-възпитателната си работа, да заснемат и обработват видео и снимков материал и да създават педагогически клипове – „Листокрила пеперуда“, „Цъфнало цвете шарено“, „Слънчева система“, „Сънят на пчеличката“, „Знам, мога и пътната обстановка владея“, „Свързани класни стаи“ и др. Педагозите са създали и детско филмче по приказката на Андерсен „Цветята на малката Ида“.
Гости от Русия и Литва очакват тези дни в 66. ДГ. Поводът е най-новият проект, в който се включва „Елица“ – Prosocial values,
или „Просоциални ценности“. Детската градина ще получи сертификат „Просоциална градина“ – първа за София и за страната. „Проектът е свързан с възпитанието на децата, и по-конкретно създаване на положителни междуличностни взаимоотношения, насърчаване на социалното приобщаване. Целта е и надграждане на педагогическите ни умения. Просоциалните ценности са неделима част от уменията за общуване, за познаване и контрол на емоциите, породени от различни житейски ситуации.
„Разбира се, всичко това е пречупено през образователната игра и прилагането на подходящи дидактически средства“, пояснява директорката. Макар и с фокус предучилищната възраст, проектът обхваща всички деца в „Елица“, включително най-малките, като заниманията са съобразени със съответната възраст.
С музикална импресия ще посрещнат гостите възпитаниците на „Елица“. С изложба с презентация домакините ще представят успехите в работата си с децата. Гостите ще наблюдават и педагогически етюди (ситуации). Малчуганите ще правят опити с вода, ще наблюдават и разясняват процесите на смесване на цветове. Подготвят се и за демонстрации на работа с роботи и използването им в мрежа. И всичко това – пречупено през физическата активност. „Кандидатстваме по НП „Успяваме заедно“, за да закупим различни видове роботи. По тяхното конструиране ще работят децата заедно със своите родители“, пояснява директорката.
В проекта Prosocial values столичната детска градина ще има партньори от Хасково и Стара Загора. А по него вече работят детски заведения от Италия, Турция, Испания, Северна Македония. В надграждащия го проект „Роботика срещу насилие“ географията на участниците са разширява с Румъния и Португалия. „Началото е поставено преди десетина година в Русия с „Възпитание в ценности“. Постепенно прераства в „Просоциални ценности“, после – в „Роботик срещу насилие“, и получи подкрепата на „Еразъм+“, пояснява София Янкулова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg