Четвъртата среща на върха на ЕС по въпросите на образованието ще се проведе на 9 декември
Антоанета НАЙДЕНОВА
Ролята на новите технологии и изкуствения интелект в образованието, както и установяването на етични принципи за неговото използване в обучението се обсъждаха по време на кръгла масата на тема „Предизвикателства и възможности в сферата на образованието“ в Словения. В нея участваха българският еврокомисар Мария Габриел, словенският министър на образованието Симона Кустец и представители на изминалите и предстоящите председателства на Съвета на ЕС на Германия, Португалия, Франция и Чехия. Събитието е част от Конференцията на Словенското европредседателство, посветено на цифровото образование и обучение в Европа.
Във фокуса на дискусиите на кръглата маса са и изграждането на екосистема за
цифрово образование, достъпна за всички, подпомагането на цифровата инфраструктура и свързаността, възможностите за обучение на преподаватели и учители и открояването на иновативни преподавателски практики.
Обсъдени бяха възможностите за обществото в резултат на все по-масовото навлизане на новите технологии в ежедневието. „За да се възползваме от тези възможности, имаме нужда от хора с основни и високи цифрови умения.
С Плана за действие в областта на цифровото образование поставяме специален акцент върху STEM образованието, развитието на уменията и подобряването на прехода от образование към пазар на труда“, подчерта Мария Габриел. Тя добави още, че „интересната дискусия потвърди споделената ни визия за общи действия за подпомагане на висококачественото и приобщаващо цифрово образование и обучение в Европа. Продължаваме да работим за създаването на паневропейска екосистема за цифрово образование, която да реализираме с конкретни инициативи.“
Българският еврокомисар откри и ежегодното изложение „Науката е прекрасна!“, което има за цел да доближи света на науката и иновациите до учениците и учителите в цяла Европа. Чрез интерактивни методи на обучение, игри, видеа и др. виртуалното изложение показва най-новите и най-интересни проекти в тази сфера.
На 9 декември ще се проведе четвъртата среща на върха на ЕС по въпросите на образованието. В нея ще участват и представители от академичните среди и висшето образование, политици, преподаватели и ученици. На форума ще се обсъжда как цифровото образование да стане по-приобщаващо, как да се инвестира по-ефективно, така че образованието и обучението да предоставят подходящите умения за променящия се пазар на труда, и как да бъде изградено европейското образователно пространство до 2025 г.
Третият Европейски хакатон на тема „Цифрово образование за устойчив свят“ обединява участници от 38 държави от цял свят, които ще търсят решения на предизвикателствата пред образованието в цифровата ера. В двудневната надпревара се включват училища, университети, ученици и студенти, неправителствени организации. Целта на инициативата е все повече младежи да се включат в дискусията за бъдещето на образованието в цифровия преход, за да се постигне висококачествено и достъпно образование и обучение. Очаква се иновативните идеи по време на хакатона да вдъхновят създаването на нови решения за подготвяне на образователните системи за цифровата ера. Ще бъдат отличени три отбора победители, които ще получат награда от 5000 евро.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg