Ивелина СТОЯНОВА*
В последните седмици в коментари в медиите често може да се прочете, че България е суверена държава. Има ли грешка при тази употреба? В случая погрешно се приема, че думата суверен е прилагателно и формата му в женски род е изписана с едно -н-.
Съществителното суверен е от френски произход и означава ‘носител на върховната власт в държавата’. Думата доби популярност и по време на предизборните кампании през 2021 година, когато беше използвана като обобщено название за народа и избирателите, които в условията на демокрация чрез гласуване излъчват управляващите.
Членуваните форми на думата суверен, която е от мъжки род, в единствено число са суверенът (членувана с пълен член) и суверена (членувана с кратък член). Имаме и съществително суверенитет със значение ‘външна и вътрешна независимост на една държава от чужда власт’.
От думите суверен и суверенитет се образува прилагателното име суверенен със значение ‘който се отнася за суверен или суверенитет; независим, върховен’. Тъй като прилагателното завършва на -нен и гласната -е- отпада при образуване на членуваните форми в мъжки род и формите за женски и среден род и множествено число, важи правилото за двойно -нн-: суверенен – суверенния, суверенният, суверенна(та), суверенно(то), суверенни(те).
Ето защо, когато се употребява прилагателното суверенен, трябва да се пише двойно -нн- в словосъчетания като: суверенният статут, суверенна държава, суверенно решение, суверенните права.
* Д-р Ивелина Стоянова е сътрудник в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg