Учените от Института за литература при Българската академия на науките отбелязват 21 ноември като свой празник. В този ден Институтът традиционно отваря врати и представя пред колеги, общественост и медии своята разностранна научноизследователска дейност и резултатите от нея.
„През двете години с пандемия не празнувахме на този ден. Но в същото време, за тези две години успяхме да натрупаме нови знания и да създадем нова научна продукция – заяви директорката на Института доц. Пенка Ватова. – Затова и темата на тазгодишното честване е за научната продукция на Института. През 2022 г. тя се разрасна дотам, че издателският център „Боян Пенев“ може да мери ръст с големите издателства. Искаме да покажем самите автори – млади учени и докторанти в Института, които тепърва ще набират популярност сред академичните и неакадемичните среди с резултатите от своята работа. За първи път наши книги оглавиха класацията на „Български книжици“ тази година и стояха месеци наред в десетката.“
Дейността на Издателския център – авторски монографични и колективни трудове, литературноисторически изследвания, справочни издания и научните списания на Института, представи гл. асистент д-р Елена Борисова. Тя подчерта, че тази година издателската продукция на Центъра ще приключи с 25 заглавия, което се случва за първи път, откакто е създаден. Направен е и модерен сайт, в чиято рубрика „Библиотека“ са качени със свободен достъп 24 издания. Идеята е продукцията на Издателския център да достигне до по-широк кръг от хора. През годината Центърът дарява 600 книги на библиотеки, университети, училища в страната и чужбина.
Посетителите се срещнаха и с Ани Илков и Едвин Сугарев – първите анкетирани творци от възобновената поредица „Литературни анкети“.
На тържеството бе връчен почетният знак на Института за литература на проф. Анисава Милтенова – ръководител на секция „Стара българска литература“, и на проф. Румяна Дамянова – ръководител на направление „Литература на Българското възраждане“. Проф. Милтенова е известен български медиевист не само у нас, позната е и в международните среди на изследователите на средновековната литература. Проф. Дамянова е изследовател на литературата на Българското възраждане, като изучава не само текстовете, а и културните явления през тази епоха. Отличието се дава за техния принос към българската наука и хуманитаристиката.
Официални гости на събитието бяха учени от ръководството на Академията и сродните институти, представители на чуждестранни културни институти в София, университетски преподаватели, партньори от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, от Националния литературен музей, от Столичната библиотека, от Софийската градска художествена галерия и други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg