Близо 28% от учените в Института по микробиология – БАН, са до 35-годишна възраст, разказва директорът чл.-кор. проф. Христо Найденски.
Институтът отбелязва своята 70-годишнина с двудневна юбилейна научна сесия. Научни съобщения и доклади изнасят водещи учени от САЩ, Франция, Германия, Италия, Белгия, Австрия, Русия, Сърбия и Румъния. В рамките на форума са представени програма „Хоризонт 2020“ и програмите на Института „Пастьор“. Връчена е и наградата на фондация „Стефан Ангелов“ за най-добра публикация на млад микробиолог, която получава Петя Великова от Института.
Търсене на нови агенти като заместители на антибиотиците при терапията на различни инфекции, изолиране на антивирусни агенти, разработване на средства за лечение на сепсис и на нови антимикробни средства с оглед преодоляване на антибиотичната резистентност. Това са само част от многобройните теми, по които работят изследователите. „Оказва се, че въпреки спада в употребата на антибиотици, резистентността на бактериите към тях не намалява. Това е много сложен феномен, който продължава да се развива и разпространява в световен мащаб. И науката търси основите на неговия генезис и начини за противодействие“, пояснява чл.-кор. Христо Найденски. Изследователите работят и върху разработването на съвременни методи за доказване на патогени в хранителни продукти, за създаването на средства за борба с автоимунните заболявания. Проучват се нови антивирусни агенти за борба с грипа и ентеровирусните инфекции, за бърза диагностика, интервенция и адекватно лечение на балканската ендемична нефропатия, която е проблем за Северозападна България и други страни от Балканския регион.
Четете повече в бр. 12, 23 – 29 март 2017г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg