Учени правят оценка на ползите, които природата предоставя на човека.
„Понятието „екосистемна услуга“ на по-достъпен език може да се преведе като „екосистемна полза“, която природата предоставя на човека“, обяснява доц. Анна Ганева – директор на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН. Тя и нейните колеги са се заели със задачата да картират и оценят ползите, които хората имат от терени, отнасящи се към различни типове екосистеми. Подобно проучване се прави за първи път у нас.
„Досега се занимавахме основно с компонентите на екосистемите – растения, животни, гъби. Проследявахме тяхното функциониране, връзката между популациите на организмите и отделните климатични фактори – казва доц. Ганева. – Този път фокусът е насочен към това да покажем екосистемите, които са извън „Натура 2000“, и да ги оценим на базата на набор от индикатори.“
Учените ще проследят разнообразието от видове –растения, животни, каква площ покриват популациите на растенията на дадено място, дали има застрашени видове от Червената книга, дали присъстват инвазивни чужди видове, дали териториите са увредени по някакъв начин от ерозия, пожари, как се ползват – пасищно, сенокосно, има ли риболов в реки и езера и други.
Но как може да се остойности ползата от природата?
„Част от природните ползи хората потребяват директно – вода, слънчева енергия, дървесина – уточнява доц. Ганева. – Но има и ползи, които не се поддават лесно на измерване, нито са толкова видими. Това, че гората създава условия за задържане на вода в почвата и благодарение на това е източник на живителната течност, не се осъзнава винаги. Такъв горски масив създава микроклимат с определена температура и влага. Това също е тип полза, която не се вижда директно.
Когато въздействаме по някакъв начин върху природата, всъщност изразходваме нещо, което струва много. При подобни въздействия от най-различен характер трябва да си даваме сметка какво трябва, грубо казано, да платим обратно, за да възстановим това, което вече сме унищожили. Остойностено по този начин, впоследствие това може да послужи за оценка на това какво взимаме и какво трябва да върнем. Това е смисълът на работата по оценка на екосистемните ползи.“
Означава ли това, че ще се налагат глоби като при бракониерство?
Не, отговаря ученият. Някои вреди са ясни и подобни санкции са един от начините за тяхното предотвратяване. Но дори да не става дума за бракониерство, а за легално ползване, пак е необходима преценка как и доколко да се ползва дадено място и как да се възстановява. Взета под аренда земя може да се ползва по различни начини. Например да се промени типът на местообитанието и ако то е естествено пасище или ливада, да се разоре и да се ползва за друго. В такъв случай трябва да е ясно какво ще струва това от екологична и икономическа гледна точка. Такъв „ценоразпис“ засега няма. В Европа също тепърва започват този тип проучвания.
Четете повече в бр. 7, 16 – 22 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg