Човек получава над 5000 увреждания на ден в следствие на слънчевата светлина.
Всяка клетка на човек се уврежда, дори и да не се излага директно на слънце. Ако клетката няма механизми да поправи тези щети, тя ще умре или организмът ще развие раково заболяване. Затова учените, които всеки ден наблюдаваме тези процеси, не се чудим защо ракът възниква толкова често, а защо се появява толкова рядко. Това разказва доц. Стойно Стойнев – ръководител на групата за изследвания на геномната стабилност в Института по молекулярни изследвания при БАН. Това е вторият институт, който представя дейността си в кампанията „БАН представя своите институти“.
Неговият екип работи с уникален флуоресцентен микроскоп, закупен с над 1 млн. лв. финансиране по ОП „Конкурентоспособност“ преди 3 години. Апаратът работи буквално 24 часа в денонощието и въпреки това времето не стига за всички, които искат да боравят с него.
„Микроскопът е единствен по рода си. Ние сме подбрали различните му компоненти и сме ги съчетали. Уникален е с две неща. Първо, дава ни възможност да „отбележим“ със светлина точния обект, който ни интересува – например белтък, който се свързва с развиването на раково заболяване. Така можем да следим неговото движение в клетката. Проблемът при повечето такива микроскопи е, че те нанасят големи увреждания на наблюдаваните клетки и те имат само 10-ина минути живот. А нашият апарат е щадящ и ни дава възможност да изследваме жива клетка за 24 или 48 часа. Втората специфична черта за нашия апарат е, че към него е инсталиран УВ лазер, с който можем да нанасяме увреждания на точно определено място в клетката. Така имаме възможността да видим как клетката използва механизмите си за възстановяване, за да поправи щетите, как се движат конкретните белтъци, колко време е необходимо за процеса“, обяснява доц. Стойнов. С апарата учените могат и да изследват влиянието на фармацевтични препарати върху тези процеси. Това е особено важно при изследванията за нови лекарства срещу рак.
„Уникалната апаратура ни позволява да сме на топниво. Колеги от лаборатории от Германия и Англия искат да правят изследвания при нас, но не можем да ги приемем – апаратът е зает 24 часа от нашите учени“, казва доц. Стойнов. Микроскопът е част от локалния център за микроскопски изследвания в Института, който е включен в консорциума Euro-BioImaging.
Четете повече в бр. 9, 2 – 8 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg