Когато започнах да преподавам английски в родната си Унгария, бях развълнувана, уверена и едновременно с това малко нервна дали ще се справя с учениците и как ще им помагам в тяхното развитие.
Първата година вървеше добре: установих добри отношения с тях, те бяха активни в ученето и постигнаха огромен напредък. Година по-късно поех първия си клас по математика и всичко беше съвсем различно. В класа често беше пълна бъркотия, учениците бяха напълно отчуждени от образователния процес, а аз се чувствах безпомощна. Но нали и в двата случая учителят е един и същ, т.е. аз самата? Защо тогава се стигна до две толкова различни преживявания? Или казано по-общо, каква е тайната на доброто преподаване?
Всички вероятно са съгласни, че учителите трябва да са в състояние да планират урок и да управляват класна стая. Освен това трябва да използват методи, които улесняват ученето и позволяват на всеки ученик да напредва. И за да успеят, те трябва да знаят как учат учениците. Някои от тези знания могат да бъдат приложени в работата по всички предмети, някои са по-специфични за дадена дисциплина. Но независимо какво са преподавали, вероятно всеки има спомен, че най-добрите му учители са били винаги ентусиазирани и готови да помогнат. Затова доброто преподаване със сигурност разчита и на мотивацията на самите учители.
В стремежа си да повиши качеството на образованието, всяка страна се опитва да идентифицира характеристиките на доброто преподаване и да прилага съответни политики, за да го популяризира. Разработването на стандарти за преподаване – или описание на това какво учителите, като професионалисти, трябва да знаят и могат, е един от начините за постигане на тази цел. Естествено, възникват редица въпроси по отношение на стандартите, включително как те се изработват, как в тях се отразява учителската професия и обучението на учители и как се прилагат в ежедневната практика.
*Статията от Нора Ревай е публикувана на сайта на ОИСР.
Четете повече в бр. 39, 27 септември – 3 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg