Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“ във Велико Търново чества 75 години от своето създаване.
Държавното средно техническото училище носи името на видния търновски общественик, предприемач и индустриалец Ангел Попов, който е дарил парцел от 13 872 кв.м и 7 милиона лева за неговото построяване. През годините в гимназията са се обучавали близо 8500 специалисти по строителство, архитектура, геодезия, транспортно, водно и парково строителство, интериорен дизайн, мебелно производство и архитектурна реставрация. В тези специалности днес квалификация придобиват 460 ученици, на които преподават 36 учители.
„60 на сто от завършващите продължават образованието си в университет, а немалка част от оставащите в бранша отиват да практикуват професията си в чужбина. Проблемът в строителния сектор за кадри е голям, а образователната ни система не може да отговори на потребностите“, коментира директорът на ПГСАГ „Ангел Попов“ инж. Марин Цонев. Той ръководи училището вече 28 години. „Преди четвърт век в централна Северна България имаше шест строителни гимназии, днес от тях е останала само нашата. Кадрите завършват с недостатъчно добра квалификация, трябват им практически умения, които няма къде да натрупат, а проблемите се решават с дуалното обучение“, обяснява инж. Цонев. По думите му, в региона няма строителни фирми, които имат желание да поемат класове от гимназията за стаж и практическо обучение. Тези фирми продължават да изпитват несигурност за своето бъдещо развитие в дългосрочен план, за да привличат ученици за обучение и да помагат в създаването на кадрите, обяснява дългогодишният директор на строителната гимназия във Велико Търново. „Фирмите днес чакат на „готовата продукция“, а преди години не беше така – много управители и директори на строителни компании идваха в училище да се интересуват от будните и талантливи ученици, с които да влязат в пряк контакт и да ги привлекат. Решението на проблема е да се сключат договори с регионалните структури на Камарата на строителите, Камарата на архитектите, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, които да поемат своя ангажимент за бъдещата реализация на младите“, посочи инж. Марин Цонев.
Четете повече в бр. 45, 8 – 14 ноември 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg