В това е убеден лауреатът на наградата „Питагор“ за 2019 г. в областта на природните и инженерните науки проф. Петър Петров от Института по полимери – БАН.
В това е убеден лауреатът на наградата „Питагор“ за 2019 г. в областта на природните и инженерните науки проф. Петър Петров от Института по полимери – БАН. Изследванията в лабораторията, която ръководи проф. Петров, са фокусирани върху създаването на иновативни полимерни (нано)материали и технологии с потенциално приложение в области като медицина, фармация, биотехнологии и алтернативни енергийни източници.
„В днешно време на полимерните наноразмерни носители се възлагат големи надежди за значително подобряване на терапевтичния ефект на различни лекарствени вещества – пояснява професорът. – Много често съществуващите в практиката фармацевтични и клинични ограничения се дължат на някои неблагоприятни свойства на лекарствените вещества, като ниска разтворимост, химическа нестабилност, неподходящо биоразпределение, неспецифично действие и висока токсичност.“
Според проф. Петров „идеалният“ наноносител на лекарствено вещество трябва да бъде биосъвместим и нискотоксичен. Освен това той трябва да е инертен спрямо самото лекарство и да го предпазва от действието на ензими, да е колоидно стабилен in vivo и да циркулира дълго време в кръвния поток. Трябва да натоварва достатъчно количество от лекарството, да осигурява неговото пренасяне до определен орган и освобождаване по контролиран начин. Друго изискване е да преминава лесно през клетъчната мембрана, а също така да се разгражда и отделя от организма на следващ етап.
„Мултифункционалните полимерни мицели, разработвани от нашия екип, притежават профил, който се доближава до този на „идеалния“ наноносител – подчертава ученият. – Чрез комбиниране на различни по състав блокови съполимери с предварително зададени свойства се получават мицелни носители, които по-лесно преодоляват множеството бариери в човешкия организъм и подобряват значително биологичната активност на лекарственото вещество – напр. куркумин, в сравнение със стандартните полимерни мицели.“
Четете повече в бр. 29, 18 – 24 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg