В Университета на Истанбул започна обучение по български език на първите студенти
„Това е първа, но много важна стъпка за развитието на българистиката не само в Истанбул, но и в Република Турция. Знаем, че първата стъпка определя посоката и утвърждава за пореден път добрите отношения между нашите две съседни страни – Република България и Република Турция.“ Това каза заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева пред академичната общност на Университета на Истанбул. Поводът е откриването на обучение по български език в рамките на катедрата „Славянски езици и литература“ към Факултета за хуманитарни науки. Първите студенти вече изучават езика ни като втори чужд. Убедени са, че заради динамичните икономически, търговски, културни, научни и туристически връзки никога няма да останат без работа.
Гост на академичната общност бе и Н.Пр. Ангел Ангелов – генерален консул на Република България в Истанбул. Именно благодарение на личните му усилия и на екипа, който ръководи, както и с подкрепата на катедра „Славянски езици и литература“ начело с проф. Емине Инънър обучението на първите студенти по базисен български език вече е факт. Проф. Инънър е родена в България. Завършва руска филология и е утвърден учен в областта на славянските езици. С подобна история са и други нейни колеги в Катедрата, които са се заели с обучението по български език. Да бъдат заедно със студенти и преподаватели, дойдоха и много наши сънародници – лекари, юристи, учители, учени, те са уважавани хора в обществото.
Повече от час продължи срещата на зам.-министър Сачева с ректора на Университета проф. Махмуд Ак. В хода на разговора проф. Ак припомни за неотдавнашното си посещение в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С колегата си проф. Анастас Герджиков са обсъдили проекти в областта на археологията, социологията, хуманитаристиката (проф. Ак е известен археолог). „Предложих да се разширяват хоризонтите на сътрудничетвото ни в областта на научните изследвания. Това е област, в която можем заедно да направим сериозни крачки напред“, категорична е зам.-министър Сачева. Тя припомни на домакините, че наскоро Софийският университет спечели проект на ЕК за център за анализ на големи данни. „Това е изключително модерна територия, в която се пресичат много общи интереси, особено когато става въпрос за две съседни държави. Научните изследвания в областта на големите данни е територия от взаимен интерес с огромна икономическа принадена стойност“, категорична е Деница Сачева.
Видни интелектуалци, учени, политици са възпитаници на Университета на Истанбул. Сред тях е и Нобеловият лауреат за химия Азиз Санджар (2015 г.). Той дарява медала на Университета на Истанбул, откъдето тръгва научната му кариера. Днес наградата се пази в кабинета на Ректора.
Университетът на Истанбул е в челото на всички международни класации по научни постижения, цитирания, патенти. „Изучаването на българския език е първа стъпка към откриването на специалността „Български език и литература“, каза зам.-министър Сачева. Идеята срещна изключителна подкрепа от страна на проф. Ак и на декана на Факултета за хуманитарни науки проф. Девили.
„Много е важно да градим мостове на добросъседство между двете държави не само в областта на науката и културата, но и на икономиката“, коментира за „Аз-буки“ проф. Ак. Двамата с Деница Сачева се договориха и за разширяване на академичния обмен с подкрепата на програмата „Еразъм+“. В Университетската библиотека, в която се съхраняват 270 000 тома, сред които и такива с над 400-годишна история, ще бъде открита и секция с българска литература. Първите книги дойдоха като дар от Министерството на образованието и науката. Българската делегация подари на проф. Ак и сребърен плакет с кирилските букви, които влязоха в ЕС благодарение на българския език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg