Въпреки че над 40% от чуждестранните студенти в момента са в родните си държави, регистрираната посещаемост и участие в лекции и упражнения е над 85%. Това съобщават от Медицинския университет – Плевен, във връзка с въведеното обучение от разстояние по време на извънредните мерки. Лекциите и упражненията, проведени в онлайн класната стая, както и в Zoom, Google Meet,
MS Teams, се записват и са на разположение за повторно преглеждане. Контролът на усвояване на материала се провежда чрез тестове, интегрирани в системата „Мудъл“, както и със семинарни задачи.
„Кризата също мобилизира усилията на преподаватели и студенти. Бързо преминахме на онлайн обучение, много от нашите студенти се записаха като доброволци в борбата за ограничаване на епидемията и не на последно място – изградихме, оборудвахме и вече стартира работа новата вирусологична лаборатория за изследване на коронавирус към висшето училище“, съобщава проф. д-р Славчо Томов, ректор на Медицинския университет – Плевен.
От 2014 г. в Университета работи Център за дистанционно обучение. Системата е основана на платформата Moodle („Мудъл“), със специфични за МУ – Плевен, модули, които я интегрират в системата за административно и информационно обслужване. Преди извънредното положение системата е ползвана активно за самоподготовка на студентите от регулираните професии по 30% от дисциплините – с предоставени лекции, тезиси на упражнения, учебни филми и тестове. След налагане на ограничителните мерки всички дисциплини са предоставили учебните си материали в портала. Допълнително са разработени клинични случаи за обсъждане, тестове за контрол на усвояването и др. Лекции и упражнения се провеждат с видеоконферентна връзка, като в реално време се дискутират клиничните проблеми със студентите.
Университетският център за дистанционно и електронно обучение разполага със собствен сървър за BigBlueButton онлайн класна стая, както и със собствен
Jitsi Meet сървър за видеоконференции. Широко се използват и видеоконференции със Zoom. Благодарение на съдействието на МОН всички студенти и преподаватели разполагат с достъп до глобалните обучителни платформи на Google и Microsoft. По време на видеоконференциите преподавателите споделят материали от собствените си компютри, снимки, учебници, както и подходящи филми от YouTube. С аудио връзка и чат студентите активно участват в обсъждането на клиничните проблеми. Комуникацията по насрочване на упражнения, лекции, семинарни занятия се осъществява през системата за административно обслужване на Университета, през портал за дистанционно обучение – форум и лични съобщения, и през специално създадени групи във Facebook, Viber, WhatsApp.
Според проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска – декан на факултет „Обществено здраве“, опитът от дистанционната форма на провеждане на някои от магистърските програми е дал възможност бързо да се въведе обучение в електронна среда и при останалите специалности – с пълнотекстови учебни помагала, лекционни презентации, допълнителни документи и източници за подготовка в помощ на теоретичната подготовка. С видеоконферентна връзка се провеждат и практически упражнения, по време на които студентите обсъждат задачи с асистентите си, решават заедно примери, разучават софтуер за статистическа обработка на научна информация, пакети информационни програми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg