Учени от НАСА откриха изключително рядка молекула в атмосферата на Титан (най-големият спътник на Сатурн и втори по големина в Слънчевата система след Юпитеровия Ганимед; планетата Меркурий е по-малка от Титан). Молекулата е толкова реактивна, че може да съществува на Земята само в лабораторни условия и не се среща свободно на други небесни тела. Нарича се циклопропенилиден (c-C3H2) и се състои от три въглеродни атома в пръстен с прикрепени два водородни атома. За откритието съобщава изследване, публикувано в The Astronomical Journal.
Конър Никсън от Центъра за космически полети „Годард“ на НАСА в Мериленд и колегите му са забелязали съединението в гъстата атмосфера на Титан, използвайки системата от радиотелескопи ALMA в чилийската пустиня Атакама.
Цикличните молекули c-C3H2 могат да участват във вериги от химични реакции, които водят до образуването на много по-сложни и разнообразни съединения, включително нуклеотиди – градивните елементи на ДНК и РНК. Какво обаче се случва с тях в атмосферата на Титан, откъде идват и защо присъстват само тук и на никое друго небесно тяло, остава неизвестно.
Най-големият от спътниците на Сатурн – Титан, е едно от най-необикновените места в цялата Слънчева система. „Титан е съкровище от нови молекули – казва Никсън в официално изявление на НАСА. – Фактът, че има сложни молекули като тази на Титан, може да ни каже неща за начина, по който е възникнал животът на Земята.“
Атмосферата на Титан е направена предимно от азот, подобно на земната, но с по-голямо количество метан. Наличието на сложна органична химия в атмосферата прави Титан най-важната цел на НАСА в търсенето на живот в Слънчевата система.
В момента Титан може да се изследва само от Земята, но през 2027 г. НАСА планира да изпрати космическия кораб Dragonfly, който да изследва повърхността му на място.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg