Искаме да привличаме по-осъзнати кандидати, да показваме, че тук има възпитание и ред, които дават добра подготовка и сигурна реализация на пазара на труда
Интервюто взе Николай КЪНЧЕВ
Ген. Маламов, как определяте интереса днес към военната кариера?
– Интерес определено има – заради качеството на обучение, добрата професионална подготовка и сигурната реализация на пазара на труда. Сериозен стимул например е фактът, че курсантите получават диплома за завършени две специалности – военна и гражданска. В момента сме в процедура по оценяване и акредитиране на специалност „Геодезия“. Непрекъснато се стремим да утвърждаваме името на Националния военен университет като добро място за обучение във военни и цивилни специалности, но, разбира се, основна задача остава подготовката на кадри за Българската армия.
– Има ли интерес към обучение в НВУ?
– Интересът от страна на кандидатите остава висок. През 2021 г. тече и широка разяснителна кампания. Разказваме чрез различни комуникационни канали защо да изберат НВУ, какво могат да научат тук. В кампанията се включиха и курсантите – дори изработиха собствени видеоклипове, популяризиращи отделните специалности.
Миналата година си поставихме сериозно предизвикателство – как да привлечем по-осъзнати кандидати. Да покажем, че тук има възпитание и ред, визия какво ще получат обучаваните, и високо качество на преподаване. В тази връзка, бих искал да споделя за наша инициатива – каним всички наши високопоставени гости да споделят обяда с курсантите и студентите. Тя е интересна и за гостите – да поговорят с възпитаниците ни, да разберат какво ги е довело тук. Има младежи, които споделят, че са се записали в НВУ като част от семейство на потомствени военни. Има и такива, водени от професионално любопитство и интерес към предлаганите специалности.
– Смятате ли, че по-високите социални придобивки за военните са мотив за някои от кандидатите?
– Социалните придобивки и заплатата безспорно са добър мотив, но не и решаващ. Смятам, че водещи са мотивацията и убеждението в направения избор. Винаги се стремим да обясним – и непрекъснато показваме с действията си, че на първо място са сърцето и любовта към професията. Правим всичко възможно и обучаеми, и преподаватели да се чувстват добре тук. Заедно да развиват своите знания и възможности. Пример за това са клубовете по интереси по близо 20 различни тематики в момента. Те успяват да „запалят“ курсанти и студенти да работят заедно в области като фотография, дебати, четене… Клубовете по интереси са и ценен инкубатор на идеи.
– Какво е съотношението курсанти – студенти в момента?
– План-приемът за курсанти се определя от Министерството на отбраната на база на прогноза за необходимостта от военни специалисти след пет години. Това дава сигурност и гарантира в максимална степен тяхната възможност за ранен старт в кариерата. Към момента съотношението е 2/1 в полза на курсантите – това говори за доброто име на НВУ като качество на обучение. Не правим компромис или разлика между специалностите, за нас е важно качеството на образованието.
Много е интересно да видиш как редът и дисциплината не само не отблъскват младежите, напротив – увличат и тези от гражданските специалности. Постепенно всички се научават да харесват заедно да ходят на лекции, да спазват графиците и правилата на работа. Да бъдат стриктни и изключително отговорни както на лекции, така и в самостоятелната си подготовка.
– Вероятно има и отпадащи от обучението?
– За съжаление, около 10% от приетите не успяват да завършат по различни причини – да свикнат с военните порядки например. Но у тези, които остават, виждаме голяма промяна – като мотивация и осъзнатост.
Бих искал да обърна внимание обаче на един изключително притеснителен факт. През последните години около 30% от кандидатите отпадат по медицински причини. Лошото здравословно състояние на младите хора е голям проблем за държавата ни.
– Как се променят учебните планове и програми в НВУ съгласно стандартите на НАТО?
– Наясно сте, че да се променят учебни планове, е по-сложен процес, по-удачно е при необходимост да се правят промени в учебните програми. Разбира се, необходимо е да сме съвместими със стандартите на НАТО. Това винаги е било важна задача при изграждането и функционирането на подобен хибриден вариант на обучение между военни и граждански специалности.
– Дайте повече информация за възможностите по „Еразъм“.
– От 1999 г. НВУ е първият военен университет в Европа, партньор по програмата „Еразъм“. Това е отлична възможност за възпитаниците на НВУ да се обучават за определено време в друг университет. Също и за преподавателите ни – да изнасят лекции навън. Както и добра предпоставка за повишаване качеството на обучението. Допълнително предимство е, че курсантите имат възможност за мобилност както по военни, така и по граждански специалности.
Програма „Еразъм+“ дава възможност на нашия университет да участва в различни ключови дейности, както и да бъде част от Европейската инициатива за обмен на курсанти и млади офицери – така наречения военен „Еразъм“. През 2018 г., по време Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, Националният военен университет беше домакин на IV олимпиада по ОПСО (Обща политика за сигурност и отбрана) – част от инициативите към военния „Еразъм“. И в момента факултетът ни в Шумен е част от съвместен научноизследователски проект по договор между пет военни университета от България, Румъния, Полша, Гърция и Франция. В момента се осъществява първият етап – подготовката на съвместните учебни планове.
– Усилено работите и по проект „Квазар“?
– Да, става дума за работа по изграждане и развитие на Център за компетентност „Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска“. Водещ е Институтът по роботика при БАН, а освен нас партньори в проекта са Институтът по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика при БАН, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“,
ТУ – Габрово, Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, Геолого-географският факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ и сдружение „Съвременни летателни технологии“. Ще се работи в областта на квантовата комуникация, изкуствения интелект, сензориката и роботиката, предаване на информация по нетрадиционни канали и създаване на модели за представляващи риск събития, явления и процеси. Целта е – чрез интелигентните системи за сигурност и изкуствения интелект да се постигне възможност за предсказване на аварии, бедствия и предотвратяване на терористична заплаха.
– Част от НВУ е институтът „Научноизследователска и иновационна дейност“. Каква е задачата му?
– Институтът има за цел да организира и администрира дейностите по управление на различни проекти – както международни, така и вътрешни. Отделяме все повече средства от бюджета за реализиране на наши проекти, за стимулиране на дейности на преподаватели, курсанти и студенти.
– Споменахте, че работите добре с различни училища, може ли повече информация?
– Миналата година поканихме 20 средношколци на едноседмичен лагер при нас. Имахме и чисто практически занятия – стрелба, лагери в гората, изучаване на техники за оцеляване. Не очаквахме, че ще предизвикаме толкова голям интерес. В резултат на идеята беше създадена Национална програма „История и традиции на българската армия“, която реално надгражда обучението в училище. Вече имаме над 330 заявки на деца за участие в лагери, обаждат ни се и директори на училища с питане за възможности за формиране на групи. Това може само да ни радва – за приятните преживявания, които трупат децата, и за интереса към темата, като цяло.
– Цялата Ви професионална кариера е свързана с Българската армия. Какви са амбициите Ви в момента? И как си представяте НВУ по времето, когато вече няма да сте негов началник?
– Амбициите всеки ден се променят – и с всеки нов успех, който постигаме. Що се отнася до бъдещето на НВУ, и занапред го виждам като успяващ университет, който възпитава и дава сигурност за реализацията на обучаващите се в него.
Важно е да не се губи посоката, пламъчето да не угасва.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg