"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 46, 2021

Школа за легенди и шампиони

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
17-11-2021
in Брой 46, 2021
A A
Спортните таланти на училището вървят по стъпките на неговите олимпийски медалисти

Стоян СТОЯНОВ

Модернизирана база за футбол и лека атлетика ще може да използва скоро Спортното училище „Стефан Караджа“ в Хасково. След като в продължение на десетки години не е правен ремонт на стадион „Младост“ към училището, от средата на 2021 г. той се обновява и трябва да бъде готов до края на годината. Реновацията става възможна със съдействието на кмета Станислав Дечев и неговия екип, коментира пред „Аз-буки“ директорката на Спортното Силвия Тенчева.
Изкуствената настилка на футболния терен вече е положена. Той се реновира с финансиране от програма HatTrick V на УЕФА чрез Българския футболен съюз. Обособяват се по стандарт коридори за бягане на лекоатлетическата писта и сектори за отделните лекоатлетически дисциплини. Реновират се разбитите и опасни трибуни. Ще бъде поставена и нова ограда. По време на ремонтните дейности възпитаниците на Спортното училище тренират на стадион „Хасково“.
„Училищната ни база е добра. Колкото до спортните бази, те са към Общината и клубовете сключват договори с нея. Но и те са в добро състояние, като в последните години някои от тях бяха ремонтирани“, казва още директорката. В началото на настоящата учебна година Общината ремонтира и разбита настилка в двора на училището.
Новата учебна година в хасковското Спортно училище започва с 18 нови петокласници и 26 приети в VIII клас. Общо в него се обучават и тренират 210 ученици. Броят им намалява плавно в последните години, но нe пада под 200.
„В момента обучение се осъществява по 8 вида спорт – бокс, борба свободен и класически стил, вдигане на тежести, джудо, лека атлетика, футбол и хандбал. Учениците завършват с професия „Помощник треньор“ с III степен на професионална квалификация“, информира директорката. В града има засилен интерес към кикбокса, като предстоят разговори с федерацията по този вид спорт, за да се прецени дали да се предложи обучение и прием и по този спорт.
„В последните две-три години имаме европейски шампион по бокс за юноши и за младежи – това е Емирджан Мехмед. Тази година той завърши образованието си при нас и в момента се състезава в Италия. Имаме и световни шампионки в женската борба. Десетки са отличията от националните първенства, имаме и силни постижения в международни турнири“, отбелязва събеседничката ми. Сред отличилите се са и европейската вицешампионка по вдигане на тежести Мария-Магдалена Кирева, многократната републиканска шампионка по борба Меган Панчева. Хасковското Спортно училище е в топ 3 на страната по спечелени медали и купи за изминалата година.
Със спортните таланти работи екип от 11 учители и 12 треньори. Сред тях има и млади педагози, някои от които са се върнали в родното школо като преподаватели. „Единият ни треньор по борба Тунай Бекир завърши миналата година Националната спортна академия. Треньорката ни по хандбал Ирина Миладинова също е завършила тук. В момента тя е и наставник на женския национален отбор на България по плажен хандбал. И зам.-директорът Павел Бойков е рожба на Спортното училище в Хасково“, разказва директорката, която преди да завърши НСА, преминава през Спортното училище в Плевен.
Предизвикателство пред колегите ѝ е работата с идващите в V клас ученици от уязвими групи, за които българският език не е майчин. Налага се преподавателите не само по български език и литература, но и по останалите предмети да работят с тях много, за да бъдат наваксани натрупани обучителни дефицити. Някои дори трябва да бъдат ограмотявани. Въпреки проблемите се справят с онлайн обучението. Обхванати са всички ученици, на част от които са раздадени таблети, за да участват пълноценно в учебния процес. Работи се чрез платформата MS Teams. По време на онлайн обучението не прекъсва и работата на треньорите, които се включват, показват упражнения и дават задания за тренировки на своите състезатели.
Ръководството и учителите на Спортното училище включват своите възпитаници и в доброволчески дейности – например в инициативата „Жълти стотинки – деца помагат на деца“. През 2020 г. те връчват последното оборудване от кампанията за тази година на Детското отделение на МБАЛ – Хасково.
Екипът на училището използва всяка възможност да кандидатства в проекти и различни програми. „Тази година спечелихме проект по безопасност на движението, като ще бъдат изградени вътрешна и външна площадка по безопасност на движението по пътищата. Участваме по проект „Подкрепа за успех“, като са формирани групи за допълнително обучение и наваксване на пропуски по общообразователни предмети. Работим и по проект „Образование за утрешния ден“. Миналата година спечелихме проект към Министерството на околната среда и водите и направихме класна стая и фитнес на открито в училищния двор. Спечелихме финансиране и по проект „Дигитални класни стаи“ на Община Хасково. Ще се включим и при ново отваряне на програмата за изграждане на STEM кабинети“, изброява Силвия Тенчева.
По думите ѝ спортните училища са добър модел за човек, който иска да учи, да спортува и да се развива. А завършващите имат предимството да влязат без приемни изпити в Националната спортна академия. Натам се насочват и мнозина от възпитаниците на Спортното училище в Хасково.
А по отношение на отлива от спорта, събеседничката ми коментира, че днес негов сериозен конкурент са дигиталните технологии, които обсебват времето на децата и младите хора. Това води до промяна в цялата верига на спортното майсторство и резултатите от този процес са видими в представянето на родните спортисти на световната сцена през последните години. Нарушен е и моделът на спортните училища, някои от които от елитни образователни центрове преди време сега придобиват функции на социални институции. И въпреки тези негативни процеси в тях все пак се постигат резултати и спортни успехи. „Аз обаче съм оптимист. И се опитвам да заразя с оптимизма си и колегите, и учениците. Защото спортист, който не вярва в успеха си, няма и да се приближи до него“, заявява Силвия Тенчева.

Зала на славата

Спортното училище в Хасково е създадено на 11 май 1970 г. като интернат по борба. Постепенно се прибавят и други спортове, които през годините достигат до 13 – 14. В отминалите 51 години възпитаници на училището печелят стотици отличия от национални, европейски и световни турнири и шампионати и носят спортна слава за училището, града и България.
В училищната зала на славата остават завинаги имена като бореца Атанас Комшев – олимпийски шампион в класическия стил на Игрите в Сеул 1988, баскетболистката Ваня Дерменджиева, която печели със съотборничките си сребърните медали на Игрите в Москва 1980, борците Иван Цонов и Живко Вангелов, окичили се със сребърни медали съответно в свободния и класическия стил на Игрите в Сеул 1988 г., тежкоатлета Стефан Ботев, който освен световната титла печели и две бронзови отличия на олимпиадите в Барселона 1992 и Атланта 1996.
През училището минават и световният шампион в щангите Антонио Кръстев, легендите на футболния „Левски“ Наско Сираков и Станимир Стоилов. В него учи и най-добрият ни тенисист Григор Димитров, който става европейски шампион и световен вицешампион. Личат и имената на бадминтонистките сестри Стефани и Габриела Стоеви, спечелили златен медал от Европейските игри през 2015.

 

Признание

Тази година Светла Сирачкова – старши учител по БЕЛ в Спортното училище „Стефан Караджа“ в Хасково, e удостоена с годишната награда „Константин Величков“. Отличието се връчва от МОН за постигнати високи резултати в професионалната дейност и принос за развитието на българското образование по случай 1 ноември – Деня на народните будители. Сирачкова е отличена в категория
„Постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение“.
Сирачкова работи активно с децата билингви от уязвими групи, които се обучават в училището. Разчита на това да създаде доверие между учител, деца и родители. А целта на този понякога бавен процес е промяна на мисленето, което води и до по-добри резултати и в учението, и в спорта.
Опитната педагожка работи с децата за наваксване на дефицитите по български език не само по време на часовете, но и в различни допълнителни форми в извънкласно време. Води и различни групи за извънкласни дейности и занимания по интереси, сред които и театрално студио „Приятели“. „Въпросът е да откриеш у всяко дете някакъв талант, да успееш да го изведеш на преден план и да го развиеш. И детето да си повярва“, обобщава своята работа Светла Сирачкова.

Your Image Description

Свързани статии:

Стремеж за летене Генерална репетиция Между STEM лабораторията и библиотечния кът Как се грижа за своето здраве

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Маршрути

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Как спортът сбъдва мечти

Next article

Стремеж за летене

Next article
Стремеж за летене

Стремеж за летене

Учим днес, за да сме успешни утре

Учим днес, за да сме успешни утре

В ход е дигиталното обучение

На урок в класната стая на… Панайот Волов

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Philosophy, Number 4/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 4s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 1/2024, Volume 33
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2023, Volume 32
  • Philosophy, Number 1/2023, Volume 32
  • Annual contents of Filosofiya-Philosophy 2022
  • Philosophy, Number 4/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 3/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 2/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 1/2022, Volume 31
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Philosophy, Number 4/2021, Volume 30
  • Philosophy, Number 3/2021, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"