Д-р Йордан Калчев е главен асистент в Катедрата по микробиология и имунология на Медицинския университет в Пловдив. През 2021 г. защитава докторска степен по микробиология. А от декември е специалист по клинична микробиология.
Решението му да следва медицина, е напълно спонтанно. Причината е, че завършва средното си образование в Националната търговска гимназия в Пловдив. Но поради големия си интерес към химията решава да кандидатства „Фармация“, а няколко месеца преди кандидатстудентския изпит избира медицина без конкретна причина.
И до днес не съжалява за избора си и се радва на възможността да бъде полезен на хората.
Професионалното му развитие започва като специализант по неврология. Но след това се ориентира към по-базисни научни изследвания и по-специално към микробиологията, която дава по-големи възможности. Научните му интереси са свързани по-конкретно с инфекциите на централната нервна система.
„Разработката, за която получих наградата, е комбинирано тестване на два параметъра – казва д-р Калчев. – Това са интерлевкин 12 p(40) в ликвор и едновременното тестване на С-реактивен протеин в серум. Изследванията доказват, че това комбинирано въздействие има много висок диференциално диагностичен, дискриминативен потенциал за разграничаване на бактериални от вирусни инфекции. От практична гледна точка, това е сериозен проблем в патологията, тъй като пациенти с бактериални инфекции са много по-рискови, с по-тежко протичане на болестта и по-неблагоприятна прогноза. Докато при тези с вирусна етиология заболяването протича по-леко и пациентите не се нуждаят от ненужна терапия с антибиотици. Идеята ми беше да подпомогна диагностичния процес при тези пациенти. И на базата на изследването смятам, че комбинираното въздействие на тези два маркера има по-голям диференциално-диагностичен потенциал, дори по-висок от стандартните клинично-лабораторни показатели, които се използват за определяне причините за заболяването.“
Статията с резултатите от изследването е публикувана през 2021 г. в списание със затворен достъп и висок импакт-фактор и това донякъде ограничава тяхното популяризиране. Той се надява изследването му да заинтригува и други негови колеги и така да се разшири обхватът на проучванията и да се валидират резултатите. Това би ускорило евентуалното прилагане на този диагностичен метод в практиката, за да подпомогне уточняването на неидентифицирани остри инфекции и работата на клиницистите.
Д-р Калчев продължава проучванията в тази сфера. Сега работи по спечелен вътрешноуниверситетски проект, при който ще се разшири спектърът на тези биомаркери, които ще се използват в диференциално диагностична и прогностична роля. Към този тип изследвания младият учен се насочва, след като натрупва известен опит като специализант по неврология. Освен това инфекциите на централната нервна система в последно време се увеличават.
„Но покрай ковид пандемията леко намаля броят на случаите с остри невроинфекции – казва д-р Калчев. – Тъй като често пъти тези менингити се разпространяват вследствие на лоша хигиена на ръцете, мерките покрай пандемията, дадоха своето положително отражение и върху заболеваемостта.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg