Професионалната гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ в Перник си партнира с 18 фирми
Zina Sokolova
Професионалната гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ е емблематично за Перник училище – наследник е на някогашния минен техникум. Учебното заведение е най-старото професионално училище в региона и през май т.г. отбелязва 100 години от своето основаване. Когато сегашната директорка на учебното заведение инж. Соня Милкова постъпва на работа в него през 1988 г.,
тук се влиза с приемни изпити. В някогашния техникум учат около 700 деца от цяла България, за които са на разположение два блока с общежития.
Но промяната в социално-икономическата обстановка води до спад в броя на учениците в периода 2008 – 2012 година. Ликвидацията на подземния въгледобив и поетапното затваряне на откритите рудници в Перник е най-трудният период за училището. Децата губят интерес към специалности, свързани с геологията и минното дело, преориентират се към по-нови и по-леки професии.
„В Перник има 6 техникума, не можехме да разкриваме специалности, по които се обучават ученици в тях,
трябваше да се ориентираме към нови
и актуални професии
– подчертава директорката. – Започна тежка борба. Първо разкрихме специалността „Газова техника“, приемахме по една паралелка. Паралелно 7 колеги се преквалифицирахме, завършихме магистратура по тази специалност, за да сме кадрово обезпечени. Отпуснаха ни средства от МОН, направихме лаборатория по газова техника, нещата потръгнаха. Но за да е успешен приемът и обучението по каквато и да е специалност, трябва да има фирми партньори, в които децата да провеждат част от практическото си обучение. За съжаление, италианската фирма, с която бяхме в партньорски отношения и започна да газифицира града ни, си замина и се наложи да закрием тази специалност.“
През учебната 2012/2013 година училището залага на нова възможност за привличане на ученици със специалността „Телекомуникационни системи“, която е съвременна и привлекателна за ученици и родители.
През 2016 г. се закрива една професионална гимназия в града и учениците, които се обучават в нея, са насочени към ПГТЕ „Христо Ботев“. Така училището придобива правото да обучава по специалностите на закритата гимназия. Това се оказва спасителната глътка въздух, тъй като става дума за модерни специалности като „Компютърна техника и технологии“ и „Автотранспортна техника“.
В резултат на всеотдайна и непрекъсната работа броят на учениците се увеличава двойно за последните пет години – от 157 през учебната 2015/2016 г. на 300 през учебната 2021/2022 г. в 14 паралелки. В момента има утвърден и реализиран план-прием по следните специалности – „Телекомуникационни системи“, „Компютърна техника и технологии“, „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“, „Автотранспортна техника“ и „Автомобилна мехатроника“. През следващата учебна година
предстои прием и по единствената за регион Перник специалност – „Възобновяеми енергийни източници.“
А как се случва този обрат?
„Успехите на едно училище се постигат с много труд, вяра и упоритост – категорична е инж. Милкова. – Качествено образование се постига с осигурена материално-техническа база за обучение, висококвалифицирани и мотивирани педагогически специалисти и екипност в работата“.
Базата на гимназията е много хубава и снабдена със съвременно оборудване, макар че причината за основните ремонти не е никак приятна – зданието търпи сериозни поражения от земетресението в Перник през 2012 година. Сградата е монолитна тухлена конструкция, построена през 1956 г. и опасана с т.нар. дилатационни фуги. Това помага много при земетресение постройката да не рухне. Министерството на образованието и науката отпуска средства за ремонт на покрива, който е разрушен, на фасадата и на част от кабинетите.
През 2018 г. гимназията, съвместно с областна администрация – Перник, участва в реализиране на дейности по проект за трансгранично сътрудничество България – Сърбия за подобряване на физическата инфраструктура в двора на училището. Така е изграден един от най-красивите и функционални училищни дворове в града – с изцяло подновена ограда, ново футболно игрище, комбинирана площадка за волейбол и баскетбол, фитнес на открито, лекоатлетическа писта, кътове за отдих.
През последните години е създаден напълно нов облик на училището. Обучението по теория се извършва в модерни класни стаи и кабинети, а практическото обучение – в лаборатории и работилници, които са ремонтирани и оборудвани със съвременна техника. Във всички класни стаи и кабинети има смарттелевизори. Физкултурният салон е ремонтиран и обзаведен с нови спортни и съвременни фитнесуреди. Има три компютърни кабинета, кабинет по природни науки, обособен е нов кабинет по автотранспортна техника, снабден с 10 терминални устройства със сървър и 10 компютърни конфигурации. Изградена е лаборатория по телекомуникационни системи. Направен е основен ремонт и е оборудвана с най-съвременна техника работилница по автотранспортна техника. В истинска сензация се превръща покупката на гимназията на съвсем нов автомобил с учебна цел, произведен през 2021 г.
„Спестените средства в края на годината вложихме в нещо полезно за децата – казва инж. Соня Милкова. – Не можете да си представите как се радваха те, аз също.“
През септември 2021 г. в работилницата по топлотехника на училището е изградена и обособена единствената за регион Перник соларна лаборатория със средства, дарени от „Грийнпийс“ – България.
„Когато ни направиха дарението, ние нямахме специалност, свързана с енергийните възобновяеми източници – спомня си директорката. – Имахме специалност от същото професионално направление – „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“. Но представителка на екоорганизация, която живее наблизо, дойде и ми каза, че членове на „Грийнпийс“ искат среща с мен. Така започна всичко. Прегърнах с ентусиазъм идеята. Децата определено проявиха интерес. Направихме клуб за занимания по интереси – екоклуб „Земята – наш общ дом“. Наскоро след това ученици и колеги се включиха в проект по програмата Panda Labs Junior за екологични инициативи.“
Средствата, с които разполага училището, се осигуряват освен от делегирания бюджет и от допълнителни източници на финансиране – от собствени средства (наеми на помещения), от дарения, от национални програми и от проекти с европейско финансиране.
ПГТЕ „Христо Ботев“ осигурява качествено професионално образование чрез обучението в реална работна среда – част от учебната и изцяло производствената практика на учениците си. Училището има установени партньорски взаимоотношения с 18 фирми от региона, както и още 7 предложения за нови договори с фирми за новата специалност – „Възобновяеми енергийни източници“. Всяка година преди изготвяне на предложението за план-приема екип от гимназията се свързва с фирмите, които дават своите заявки от какви кадри имат необходимост. Това гарантира, че учениците ще имат осигурени практически занимания в тях през учебната година.
„При нас засега нямаме отпаднали ученици – категорична е директорката. – Нашите деца са мотивирани да изучат определена професия. Искат да продължат образованието си, да развиват собствен бизнес. Имам самочувствието, че сме един от най-сплотените екипи в Перник – и педагогически, и непедагогически. Това ме кара да се чувствам горда. Много усилия съм вложила, за да изградя екип. При нас всички си помагат. Давам им личен пример. Моят професионален и житейски опит е достатъчен, за да мога да ги насочвам. Те виждат, че нищо не държа за себе си. Аз помагам, те помагат – става като верига. Когато назначавам нов колега на работа, го предупреждавам: тук се работи в екип. Хубавото е, че имаме много млади учители. Успяваме да ги мотивираме да останат в колектива и да се отдадат на учителската професия.“
Според инж. Милкова мандатността за директорите е нож с две остриета – ами ако нов директор не се сработи с колектив, ще чакат 5 години да минат, за да го махнат ли? Освен това според нея 5 години не са достатъчни за изграждането на един ръководител.
„В момента, паралелно с ежедневните ни ангажименти, основните ни усилия и емоции са насочени към достойното отбелязване на 100-годишния юбилей на нашето училище – Професионална гимназия по техника и енергетика – Перник,“ казва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg