137 ученици, студенти, преподаватели, астрономи и докторанти взеха участие в 48-ата национална младежка астрономическа конференция, провела се от 1 до 3 юли във Варна. Проявата е включена в Националния календар за изяви по интереси на МОН за 2021/2022 г.
45 ученици, студенти и астрономи докладваха свои наблюдения и проекти.
Форумът се организира ежегодно от варненската обсерватория с планетариум НАОП „Николай Коперник“. В нея могат да участват всички интересуващи се или занимаващи се с астрономия и астрофизика – както любители, така и ученици и професионалисти.
По случай 125-ата годишнина от построяването на най-старата обсерватория в България – тази на СУ „Св. Климент Охридски“, разположена в Борисовата градина в София, дoц. д-р Евгени Овчаров – ръководител на катедра „Астрономия“ към СУ, разказа за развитието на тази научна област в България. Той сподели и интересни факти за Обсерваторията. Тя е завършена през 1897 г., 30 години преди полагането на основите на сградата на Ректората на СУ.
Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра „Астрономия“ към СУ запозна участниците с предстоящи явления и събития, които могат да се наблюдават до края на година. Кометата C/2017 K2 (PanSTARRS) ще премине през съзвездията Змиеносец и Скорпион през месеците юли, август и септември. Очаква се и избухването в контактната двойна звездна система KIC 9832227 (на около 1840 светлинни години от Земята) в съзвездието Лебед.
Множество широко достъпни и интересни ресурси в обучението по астрономия, както и различни конкурси бяха представени от Иво Джокин от Общинския център за извънучилищни дейности и занимания по интереси в с. Байкал, област Плевен.
Христо Стоев – оператор на италианския национален телескоп „Галилео“, базиран на о-в Ла Палма, Канарските острови, представи обсерваторията там, възможността да се правят фотографии чрез „Галилео“, както и конкурса Catch a Star („Хвани звезда“). Сред докладите на учениците има и такива от наблюдения в рамките на ежегодната лятна школа по астрономия и астрофизика в резервата „Белите брези“. Дискутирани бяха и много други интересни и любопитни теми, свързани с гравитационните вълни, диференциалното въртене на Юпитер, слънчевата активност и цикли, и т.н. В рамките на събитието бяха връчени грамоти за активни изяви на участниците в кръжоците от V до XII клас, организирани във Варненската обсерватория. В края на конференцията се проведе и традиционното състезание на знаещите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg