Татяна Дикова
От 31 януари до 4 февруари включително в българските училища няма да се провеждат занятия. Допълнителните четири дни към междусрочната еднодневна ваканция (1 февруари) няма да се отучват. Пропуснатият материал ще бъде преструктуриран и наваксан в редовните часове през втория учебен срок. За учителите тези дни са работни, но те могат да си вземат отпуски. Пос-
ледна е думата на директора, който ще реши кой може да излезе в отпуска или с какво и доколко ще бъде ангажиран през четирите неучебни дни. Отпуската едва ли ще е проблем, защото числата показват, че за миналата година средно неизползваните дни отпуска в системата на образованието са приблизително 40 – 45. Синдикати и работодатели в системата на образованието обаче са категорични – учителите са „прегорели“, преуморени. Затова посланието към тях е, че трябва да си починат. Това стана ясно на извънредното заседание на Отрасловия съвет, свикано от министъра на образованието и науката акад. Николай Денков.
Статистиката показва, че средната заболеваемост сред педагогическия персонал в страната варира в широки граници. Същото е положението и при учениците. „Затова не е разумно да се взимат решения на национално ниво как да работят училищата, дали да се затварят, или да минат в онлайн режими“, коментира министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. Зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова уточни, че в банката данни за заместващи учители активно регистрираните са 5065. От Българската асоциация на частните училища уточняват, че локалният подход вече е апробиран от техните членове, които още от началото на епидемията вървят по пътя на локалните, а не на националните решения за организацията на учебния процес и те са съобразени с конкретната ситуация.
Синдикати и работодатели дадоха много висока оценка на бюджет 2022 за образование. Министър Денков съобщи, че МОН е защитило пред Финансовото министерство необходимостта училищата задължително да имат преходни остатъци и те да не им се взимат и насочват към други пера от общините. Осигурени са и парите за националните програми, включително и за обезщетенията. Програмата за STEM центровете ще бъде финансирана от Плана за възстановяване и развитие. Палитрата програми се обогатява с нова за извънкласни дейности. Чрез нея децата ще развиват своя талант под ръководството на изтъкнати дейци на културата и изкуствата. Планиран е и ресурс за финансирането на работата на медиаторите през второто полугодие на годината.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg