Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев е носител на Знак за качество
Юлия БАЙМАКОВА
Иновативното Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев завоюва пореден успех, с който колективът заслужено се гордее – присъдения от Националния инспекторат на образованието „Знак за качество“ за първото им място в категория „Институционална среда“. Така към личния знак за качество, какъвто много членове на колектива притежават, се прибавя и този на училището.
To получава високи оценки и в трите категории на конкурса „Знак за качество“. Класирано е на второ място в категория „Управление“ и на трето – в „Образователен процес“.
Признанието се дължи на отличното взаимодействие между учители, родители и ученици. „Ако се скъса тази връзка, чудеса да вършат учителите, няма да постигнат нищо“, казва директорът на училището Людмила Дерменджиева. Затова тук се провеждат тренинги с родителите, чийто любим лектор е психологът Младен Владимиров. Немалко родители участват като лектори в часовете, и то не само в Седмицата на бащата. Присъстват и на открити уроци.
Училището постоянно работи по национални и международни програми. През лятото участва и в двата етапа на Националната програма „Отново заедно“, като две групи ученици посещават лагери в Боровец и Банско.
През тази учебна година колективът продължава дейността си по четири проекта от програма „Еразъм+“, на един от които е координатор. Ще работи и по спечелени проекти на НП „Заедно в изкуствата и спорта“, както и по националните програми „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, „Без свободен час“, „Ученически олимпиади и състезания“, „Иновации в действие“.
Резултатите от многостранната си дейност преподавателите споделят на различни форуми, един от които е „Иновации в обучението и познавателното развитие“, в който от години участват. На последното, 13-о издание, свои добри педагогически практики, реализирани през 2021/2022 учебна година, представиха 14 педагогически специалисти от училището, между тях и съвсем млади преподаватели.
Училището е иновативно от 2017 г., като целта е в продължение на 4 години да се превърне в творческа територия на учениците, където с ентусиазъм да откриват реалния живот, поставяни в различни ситуации. За целта класните стаи са променени, а в часовете се включват изнесени уроци и споделени уроци, проектно базирано обучение, практически и лабораторни занятия, драматизации, работа в екип. От миналата учебна година се изпълнява иновативният проект „Млади откриватели“, като естествено продължение на предишния – „Креативност, мотивация, иновации“. Чрез интегриране на учебни предмети учениците от начален етап изследват природни и обществени явления и проблеми с фокус върху екологията. Така „младите откриватели“ развиват водещи умения и нагласи за XXI век – креативност, решаване на проблеми, емпатия, общуване, работа в екип, поемане на инициатива, любопитство, увереност, упоритост адаптивност, лидерство. Децата се изправят пред поредица от все по-трудни предизвикателства, с които са убедени, че могат да се справят. Съвместните иновативни дейности ги насърчават да си представят света по нов начин и да го променят към по-добро. През учебната 2021/2022 г. те работят върху глобалната тема „Водата – извор на живот“ с различни подтеми, като значението на водата, живот в нея, водата в изкуството, опазване на водното богатство и разумното му използване.
Екипът много държи и на вътрешноучилищната квалификация. В началото на учебната година всеки учител планира открит урок, който останалите преподаватели могат да посетят. Практика е да се обменя опит онлайн. В нея активно се включва директорът Людмила Дерменджиева. Тя консултира колегите си по своята специалност – „Информационни технологии“. Към края на миналата учебна година например ги запознава с интерактивните платформи Canva и Nearpod. Приобщава към тях и учениците си – те вече ги ползват, за да правят уникален дизайн, да рисуват и сглобяват.
Училището е създадено през 1860 година, когато е построена първата самостоятелна сграда на училище „Св. Кирил и Методий“. През 1939 г. е завършена новата му сграда.
Учебната 2022/2023 г. започват с 564 ученици, от които 319 в начален етап и 245 в прогимназиален. Те са разпределени в 22 паралелки – 13 в начален и 9 в прогимназиален етап. Има и 14 групи за целодневно обучение с 358 ученици.
И тъй като материалната база е недостатъчна, в момента в училищния двор се строи нова сграда. Очакванията са до края на тази календарна година строителните дейности да приключат и да започне обзавеждането, което училището ще направи със собствени средства.
В плановете на колектива влиза и оборудването на STEM център. Експлоатацията на новата сграда трябва да започне през пролетта на 2023 година.
Конкурсът „Знак за качество“ се провежда всяка година по инициатива на Националния инспекторат по образованието, за да отличи най-добрите образователни институции от предучилищното и училищното образование в една или повече от областите на инспектиране – „Образователен процес“, „Управление“ и „Институционална среда“. През учебната 2021/2022 г. са инспектирани 148 училища, които се оценяват по определени критерии и могат да получат максимум 160 точки. Класираните на първо място, които се отличават със „Знак за качество“ за миналата учебна година, са: в категория „Образователен процес“ – МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна със 150 точки, в категория „Управ-
ление“ – ПМГ „Яне Сандански“ в Гоце Делчев със 155 точки, и в категория „Институционална среда“ – Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Гоце Делчев със 122 точки. Те ще получат отличителни плакети, а разработките им ще бъдат качени в секцията „Добри практики“ на Националния инспекторат за образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg