"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 11, 2023

Малките герои, които се учат да спасяват животи

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
15-03-2023
in Брой 11, 2023
A A

Могат ли децата да бъдат истински герои за своите близки и да реагират адекватно в случай на инсулт? Отговорът е категорично „да“, а Елица Хадживълчева е тази, която влага цялото си сърце в мисията повече деца и техните семейства да се научат да разпознават симптомите на инсулта и да знаят как да помогнат навреме. Тя е национален координатор за България на здравнообразователната програма „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“, насочена специално към деца от 6 до 9 години и техните близки. Програмата използва ентусиазма на малчуганите да предават знанията в семейството си за разпознаване на симптомите на инсулт и правилна реакция в случай на спешност. От април 2021 г. благородната мисия на инициативата намира изключително топъл прием сред училищата и детските градини в цяла България и е кауза, която безкористно обединява ученици, учители, лекари, институции и бизнес.
„Ние, възрастните, когато чуем инсулт и си мислим – смърт, загуба, край. Докато програмата „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ не говори за загуба, тя говори за живот. И всеки от нас може да бъде „бърз герой“, ако усвои жизненоважните знания и умения, които даваме с Програмата. Помагаме животът да бъде спасен, а не да бъде изгубен от инсулта – това е смисълът на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“, това е и смисълът на превенцията изобщо“, споделя Елица Хадживълчева.
България е на първо място в света по инвалидизация и смъртност от инсулт. Всеки ден някой от нас губи майка или баща, а децата ни – любима баба или дядо. Но инсултът е лечим, ако се разпознае навреме!
За силата да продължиш, когато животът ти отнеме скъп човек, удовлетворението да посяваш семенца на знанието у деца и възрастни, и благодарността за споделена мисия в името на доброто, запознайте се с Елица Хадживълчева и „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“.

 

До този момент над 4000 деца и близо 700 учители са станали посланици на Програмата

Мария Георгиева

Как съумяхте да превърнете една огромна лична загуба в настояща мисия на своя живот?
– Беше много трудно. Това съвпадна с онзи период в живота, около 40-те години, когато човек започва да си задава въпроси – защо му се случва дадено изпитание и, разбира се, защо е дошъл на тази земя. Когато внезапно изгубих съпруга си, видях колко неработеща е системата при спешен случай – с инфарктно състояние, особено в малките градове. Тази лична трагедия изцяло пренареди живота ми, включително позиционира мен самата по нов начин – като отношение към света. През 2017 г.
създадох фондация „Сърце до сърце за България“ и в следващите две години се занимавах с мащабни кампании за превенция на сърдечносъдовите заболявания в у нас. През 2019 г. бях поканена на официалното представяне на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ – международен проект, създаден от Световната организация по инсулт и Angels Initiative. Тогава бяхме едва осем представители от целия свят. Представиха ни Програмата, която обучава децата как да разпознават симптомите на инсулта и как да помагат адекватно в случай на спешност. Днес вече 25 държави са част от тази инициатива.
В началото никой в България не знаеше за съществуването на Програмата. През април 2021 г.,
когато приключи пандемията и децата се върнаха в класните стаи, направихме първото представяне, а СУ „Васил Левски“ в Севлиево се превърна в първото училище, където реализирахме тази животоспасяваща програма. Така започна всичко.

– Получихте ли подкрепата на държавните институции, как работите с тях?
– През 2020 г. Министерството на здравеопазването даде специална препоръка към МОН, което одобри инициативата и изпрати официално писмо към всички РУО в страната. Така получихме институционалната подкрепа и на двете министерства за каузата на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“. Активна подкрепа получаваме и от Българското дружество по неврология, лично от акад. Иван Миланов и от цялата неврологична общност. Програмата е част от мащабната мрежа „Училища за здраве в Европа“ по инициатива на СЗО и ЮНЕСКО.

– Първичните срещи, които организирате, обединяват учители, невролози, местните институции и бизнес. Каква е народопсихологията ни относно здравните проблеми изобщо?
– В началото организираме среща с общинските власти, представители на РУО, експерти по образованието и социалните дейности, директори на училища и детски градини, представители на Спешна медицинска помощ, медицински специалисти в областта на неврологията и медии. След това първо представяне всички присъствали се чувстват не само професионално ангажирани, но и изключително вдъхновени, а инициативата се превръща в лична кауза за всеки. После продължаваме работата си с учителите във всяко училище. Материалите са напълно подготвени така, че учителите работят с тях без никакви усилия и с огромно удоволствие.
За тези две години, в които разпространяваме Програмата, се убедих, че в цяла България има много добре подготвени неврологични отделения. Тоест, ако повече хора разпознават правилно симптомите на инсулта, реагират без паника и навреме стигнат до болница, шансът да преживеят инсулта без тежки последици, е над 90%. За лечението на инсулта най-важни са първите три часа, така наречените „златни часове“. Именно нашата собствена народопсихология ни е довела до черната статистика да сме първи в света по смъртност и инвалидизация от инсулт. За съжаление, поради непознаване на симптомите, когато усетим, че нещо ни се случва, най-често предпочитаме да изчакаме. Казваме си: „Ще ми мине“. Просто винаги си намираме някакво оправдание да отложим спасителния ход. А при инсулта такъв аванс няма.

– Колко училища досега са обучили възпитаниците си на жизненоважното знание, което може да спаси човешки живот? Какви са видимите резултати от вашата мисия?
– До този момент 250 училищата, 900 класа, над 4000 деца и близо 700 учители са станали посланици на Програмата. Тя работи така, че едно дете обучава шестима възрастни – родителите си и своите баби и дядовци. И ако използваме тази проекция, това са над 24 000 възрастни, които вече знаят как да разпознават и реагират в случай на инсулт. Групата деца от 6 до 9 години е избрана неслучайно. Това е времето, в което бабите и дядовците обръщат най-голямо внимание на своите внуци, най-активно общуват с тях, а децата разказват и ентусиазирано споделят какво са научили в училище. Така всъщност ние предаваме жизненоважното знание за инсулта директно на най-рисковата група – хората над 50 години.

– Как се случва провеждането на самата програма и как учители, родители и деца се превръщат в посланици на благородната ви кауза?
– Учителите са посланици на Програмата. Те я приемат с чисто сърце като безкористна, изключително важна за обществото мисия. Цялата методология, презентации и учебници са безплатни за учителите и учениците. Учебниците са персонални за всяко дете. Преподавателите споделят, че никога досега не са разполагали с толкова добре направен учебен материал. Оценяват го високо, а самите деца работят по него с огромно удоволствие и интерес.
При започване на Програмата родителите получават писмо, в което обясняваме мисията на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ и защо е толкова важна за всяко семейс-
тво. Родителите сами регистрират детето си на сайта на Програмата, за да имат лична ангажираност. Програмата е изцяло безплатна. Стремежът ни е всяко семейство да получава тези жизненоважни знания безплатно и да се ангажира чрез емоцията, която преживява детето му по време на обучението с важността на знанията, които остават в семейството.
Обучението е разпределено в 5 учебни часа, в рамките на месец и половина. Програмата е изцяло интерактивна и много забавна за децата. Тя включва видеоклипове, театър, рисуване, различни игри, плакати с полезна информация, материали, които децата изработват. Всяко дете има лична маска на супергерой, собствена членска карта, имат специална песен на мисията. Цялото това творческо занимание ги зарежда с огромен ентусиазъм и желание да споделят наученото в къщи и с повече хора.
Разковничето на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ е, че децата винаги искат да бъдат супергерои и чрез тази програма реално се превръщат в такива за своето семейство. Те са щастливи, чувстват се специални и отговорни, затова че могат да бъдат полезни на близките си.

– Кой е най-удовлетворяващият момент за вас от всички вложени усилия?
– Фондацията „Сърце до сърце за България“ и „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ за мен не са просто работа, те са моят живот. Всеки път, когато има тържество за приключване на Програмата, виждам как това, което живее у мен, е преляло във всички, които са участвали в нея. Щастлива съм, че много хора в България осъзнават смисъла на тази програма, подкрепят я с всички сили и я превръщат в своя кауза.
Научете повече на: www.fastheroes.com и фейсбук страницата FAST Heroes 112 / БЪРЗИ ГЕРОИ 112.

Your Image Description

Свързани статии:

Майсторки на дрибъла Преподаваме това, което ще потрябва в живота Министър Сашо Пенов: Подготвените кадри са най-ценният ресурс Снимка на деца от ДГ „Иглика“Как деца решават конфликти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Компас

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Преподаваме това, което ще потрябва в живота

Next article

Джи Ес Ем или джиесем

Next article
Защо „мекането“ е толкова заразно?

Джи Ес Ем или джиесем

Документи за IV класиране в гимназиите се подават на 7 и 8 август

Документи за IV класиране в гимназиите се подават на 7 и 8 август

Да споделяш иновации

Да споделяш иновации

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Philosophy, Number 4/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 4s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 1/2024, Volume 33
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2023, Volume 32
  • Philosophy, Number 1/2023, Volume 32
  • Annual contents of Filosofiya-Philosophy 2022
  • Philosophy, Number 4/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 3/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 2/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 1/2022, Volume 31
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Philosophy, Number 4/2021, Volume 30
  • Philosophy, Number 3/2021, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"