Семената от чиа, покълнали в тави, експериментално потвърждават математически модел, предложен от големия учен Алън Тюринг преди десетилетия. Моделът описва как могат да се появят мотиви в пустинна растителност, приличащи на петна от леопард и ивици на зебра. Тези и други петна и ивици в природата са примери за т.нар. Тюрингови модели. Наречени са така, защото през 1952 г. Тюринг представя уравнения за това как простите взаимодействия между конкуриращи се фактори могат да доведат до изненадващо сложни повърхностни мотиви. В случая със сухите региони, конкуренцията за влага между растенията ще доведе до сложното разпределение на растителността.
Доказването, че моделът на Тюринг обяснява моделите в реалния свят, е истинско предизвикателство. Не е ясно дали идеята му наистина стои зад естественото разпределение на растителност-
та. Възможно е тя да е просто математическа история, която случайно създава подобни форми в компютър, казва физикът Флавио Фентън от Georgia Tech в Атланта. В изследване, представено на срещата на Американското физическо общес-
тво, Брендън Д’Акино, който е учил в лабораторията на Фентън през лятото на 2022 г., описва експеримент, който, изглежда, потвърждава, че моделът на Тюринг наистина е в основата на мотивите в растителността. Екипът отглежда семена от чиа на равни слоеве в тави и след това коригира наличната влага. По същество, изследователите експериментално променят факторите, които се появяват в уравненията на Тюринг. Със сигурност се появяват мотиви, които силно наподобяват компютърни симулации на модела на Тюринг.
„В предишни проучвания – казва Д’Акино, който е студент по компютърни науки в Североизточния университет, – хората ретроспективно приспособяват модели, за да наблюдават мотивите на Тюринг, които са открили в света. Но тук всъщност успяхме да покажем, че промяната на съответните параметри в модела дава експериментални резултати, които бихме очаквали. Въпреки че моделите на Тюринг са произведени в някои химически експерименти и други изкуствени системи, екипът вярва, че това е първият път, когато експерименти с жива растителност са потвърдили математическото прозрение на Тюринг.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg