Валентин Илиев – VI клас, II място
ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Габрово
Научен ръководител – Пенка Йотева
Физиката отваря прозореца, за да погледнем надалеч. Онова, което виждаме, не спира да ни учудва. Тя има важна роля в откриването на начини, по които можем да направим живота по-лесен, и ни помага да разберем как работи светът около нас.
В миналото хората си обяснявали природните явления чрез боговете и техните емоции. Днес обаче знаем обясненията на много от тях благодарение на физиката.
Чрез физиката можем да си обясним бурите, дъжда, вълните, снега, земетресенията, светлината и много други, но и да научим много нови неща, за които преди дори не сме подозирали. Например в миналото хората не можели да си обяснят защо обектите винаги падат към Земята. Ние обаче знаем, че това се дължи на гравитацията – привличането на Земята, което е породено от нейната маса. Друг пример е въртенето на Земята, звездите и Космоса. В миналото хората са смятали, че всичко останало се е въртяло около Земята, но ние сме открили, че тя всъщност се движи по орбита около Слънцето и че е само малка частица в необятната Вселена. Открили сме какво са всички тези светещи точки в небето и че те не са само звезди като Слънцето, ами и планети, спътници или други обекти, които просто отразяват светлината. Разкрили сме защо Земята се върти около оста си и около Слънцето – заради неговата много голяма маса, и много други неща. Хората и космическите технологии, изпратени в Космоса, имат голям принос за откритията ни за него.
Откриването на електричния ток и как да го използваме за всякакви цели по целия свят, дължим на физиката. Тя изиграва и роля в създаването на смартфоните, компютрите и всички други устройс-
тва и уреди, тъй като за тях се използват електрически ток и магнитни полета. Физиката ни помага в изграждането на автомобилите и създаването на предпазните колани, въздушните възглавници и прилагането на знанията ни за силата на триене при спирачките. Знанието за това, че предметите се разширяват при по-висока температура, е много полезно при направата на пътища. Това за центъра на тежестта пък ни е от полза при строеж на различни сгради и съоръжения и за трептенето при строежа на мостове. Чрез макарата и лоста, с които печелим сила, можем да местим тежки обекти и материали при строенето и други дейности. Създаването на корабите в такава форма, че дори при огромната си тежест да не потъват, и при самолетите и хеликоптерите въпреки наличието на гравитацията да летят над Земята, също се дължат на познанията ни във физиката. Модерната медицина нямаше да бъде същата без познанията ни по физика, тъй като те са допринесли за създаването на рентгените, зъболекарските уреди, ендоскопите, медицинските роботи и др.
Без да опознаем света чрез физиката, животът ни щеше да бъде много по-тежък и неясен, отколкото е сега. Тя несъмнено е допринесла за по-добрия ни начин на живот и в това да осмислим света около нас, за което трябва да сме ѝ много благодарни.
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg