"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 24, 2023

Къде са те сега

ПГ по строителство, архитектура и геодезия в Русе ще разработва механизъм за проследяване реализацията на бившите си възпитаници

Диляна Кочева от Диляна Кочева
14-06-2023
in Брой 24, 2023
A A

28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ в Русе.

 

В ателието по керамика на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ в Русе винаги е интересно

Центърът за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение ще бъде изграден в цялото училище с всичките му пет прилежащи сгради, а не в отделно помещение“, започва разговорът ми с инж. Камелия Денчева – директор на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ в Русе. Целта е да се осъвремени учебната база и да се осигури качествено образование в областта на професионалните направления, които предлагат – „Строителство“ и „Дизайн“.

„Искаме учениците ни да се обучават с иновативни подходи в модерна среда, за да могат по-лесно да се адаптират към пазара на труда след завършване на средното си образование. Преходът от обучение към работа трябва да бъде плавен“, категорична е събеседничката ми. Инж. Денчева и целият ѝ екип работят в посока изграждането на високотехнологична образователна среда, основана на принципа на знанието чрез тясно сътрудничество с университети, изследователски центрове и местния бизнес.
„Ще заложим на проектно базирано обучение и интердисциплинарен подход за придобиване на високотехнологични умения. Не на последно място, сме решили да инвестираме и в обучението на учителите. Те са ключът към постигането на високи резултати от страна на учениците“, обяснява директорката. В гимназията в Русе квалификацията на преподавателите е поставена
на първо място.

Учителите редовно участват в различни обучения и форуми. Стремят се всеки ден да надграждат знанията си и да не спират да се развиват професионално.
Моята събеседничка посочва, че отпуснатите средства от МОН за изграждането на бъдещия център за високи постижения ще бъдат разпределени по следния начин. 55% са за модернизиране и текущи ремонти на учебната среда и 45% – за закупуването на съвременна техника за обучение по професионална подготовка.

В областта на строителството специалностите, които предлагат, са „Строителство и архитектура“, „Архитектурна реставрация“, „Водно строителство“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“, а в дизайна и визуалните изкуства – „Компютърна графика“, „Графичен дизайн“, „Интериорен дизайн“ и „Пространствен дизайн“. За всяка от тях е предвидено да се набавят съвременно оборудване, обзавеждане и техника за придобиване на практически умения. Възпитаниците им са 520. Това са 20 паралелки по 26 ученици.
„Радваме се на устойчив прием и броят на децата не се променя – казва директорката. И допълва: – Всяка година определяме план-прием за различни професии. Целта е да не се насища пазарът на труда в областта“, разказва директорката. През новата учебна 2023/2024 г. учениците ще могат да избират сред „Строителство и архитектура“, „Транспортно строителство“, „Геодезия“, „Компютърна графика“, „Интериорен дизайн“, „Пространствен дизайн“ и „Графичен дизайн“. Приемът е в четири паралелки от седем специалности. „Пространствен дизайн“ е напълно нова специалност и ще се предлага за първи път през новата учебна година. За щастие, в училището не срещат проблеми с намирането на преподаватели за практическа подготовка. От миналата година имат двама учители, представители на бизнеса, които са решили трайно да заменят частния сектор с учителската професия.

От години гимназията работи в тясно сътрудничество с Русенския университет „Ангел Кънчев“. По проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ непрекъснато правят съвместни обучения на преподаватели и представители на местния бизнес. Такава форма на обучение имат учениците им от направление „Строителство“. Тази година средното си образование завършиха възпитаниците им от специалностите „Архитектурна реставрация“ и „Геодезия“. Много от тях са получили предложение за постоянен трудов договор.

Ежегодно през май в гимназията в Русе отличават най-изявените през петте години на обучение ученици. Отличието се присъжда не само за отличен успех, но и за активно участие в състезания, конкурси, Ученическия съвет (УС) и училищния живот. Приза „Училищна звезда“ през 2023 г. получава Веселин Великов – председател на УС. „Разбихме стереотипа. За пръв път наградата отиде при момче. Досега все бяха момичета“, шегува се моята събеседничка. Плакетът е изработен от възпитаниците им от „Интериорен дизайн“ в ателието по керамика в училището. Абитуриентката Стела Павловна пък получава на официална церемония Почетна грамота и Плакет на учениците от образователните институции, постигнали завидни резултати в своето обучение от кмета на Русе Пенчо Милков. Отличието се присъжда за отличен успех.

Гимназията може да се похвали с много успешни възпитаници. „В Центъра за високи постижения сме заложили още една цел – да разработим механизъм за проследяване реализацията на учениците след завършване на средното им образование.

В момента в България такъв няма. Всички данни се събират на базата на лични контакти и на доброволни начала“, обяснява инж. Денчева. Идеята за разработването на такъв механизъм ще бъде от полза не само на гимназията в Русе, но и на всички училища в страната. Освен това той ще отговори и на нуждите на бизнеса, който ще може да има достъп до т.нар. база данни с подготвени по конкретна професия кадри. „Силно се надявам да можем да го реализираме в Центъра“, казва моята събеседничка

От опит посочва, че около 90% от бившите ѝ възпитаници записват да следват висше образование в университет. Традиционно по-голямата част от младите хора избират Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Университета по строителство, архитектура и геодезия в София. „Разчитаме на дуалното обучение. Когато един работодател е харесал конкретен ученик, той го финансира за семестриалните такси в университета и след това ученикът се връща на работа във фирмата“, разказва директорката. Вече три-четири компании процедират по този начин.
Ръководството на гимназията се гордее и с разнообразния извънкласен живот, който имат.

Най-силната им страна е проектната дейност.
Активно работят по програма „Еразъм+“, където са акредитирани за дейности по мобилност. През лятото на учениците им предстои практика във фирми за интериорен дизайн и строителство в Болоня, Италия.
Отделно към гимназията имат и Център за професионално обучение на възрастни. Той също е реализиран по проекти и е акредитиран за мобилност по програма „Еразъм+“. Създаден е през 2008 г. по програма ФАР и е лицензиран в НАПОО. Ежегодно в него се обучават около 20 – 30 възрастни в различни направления. „Проектният ни опит в международни дейности е достойно оценен“, споделя инж. Камелия Денчева.

Клубовете по интереси в русенската професионална гимназия са в областта на спорта, музиката и танца. С голямо желание учениците се включват във всякакви инициативи. С много настроение организират училищни концерти и прояви. Ученическият съвет е изключително активен. Постоянно предлагат идеи за разнообразяване на учебната среда. Сами организират изпращането на дванайсетокласниците.
Емблематичното дърво пред школото служи за декор за всеки празник.
На Коледа то е украсено с топки и гирлянди, на 14 февруари – със сърца, на 1 март – с мартеници, на 8 март – с цветя, на 1 ноември – с будилници.

„Децата ни са много активни, креативни и инициативни. Това ме радва и ме прави горда с тях“, казва директорката. Всички тези техни качества проличават и по редицата отличия и награди, които получават всяка година от международни, национални и регионални конкурси и състезания. От конкурса „България – в картини и слово“ с награда в училището се завръща не само ученичката от VIII клас Деница Георгиева, но и ръководителката на клуба „Живопис“ към училището Ивелина Станева. Учениците от клуба получават и награди от Националния конкурс с международно участие за рисунка на тема „Аз, ти, той – ние сме Европа“, организиран от международното дружество „Елиас Канети“, „Гьоте институт“ и Художествената галерия – Русе.

През 2023 г. отборът на гимназията печели и първо място от националния кръг на състезанието „Най-добър млад керамик“.

Your Image Description

Свързани статии:

Как се раждат идеи за иновации Как се управлява самолет в час Майстори на волана В час по музика с макет на цигулка

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

В час по музика с макет на цигулка

Next article

Два видински отбора – шампиони по роботика

Next article
Два видински отбора – шампиони по роботика

Два видински отбора – шампиони по роботика

Нови знания чрез преживявания

Нови знания чрез преживявания

В ход е дигиталното обучение

Германският бизнес – недоволен от образованието у нас

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Philosophy, Number 4/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 4s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 1/2024, Volume 33
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2023, Volume 32
  • Philosophy, Number 1/2023, Volume 32
  • Annual contents of Filosofiya-Philosophy 2022
  • Philosophy, Number 4/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 3/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 2/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 1/2022, Volume 31
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Philosophy, Number 4/2021, Volume 30
  • Philosophy, Number 3/2021, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"