Антония Димитрова е ученичка в XI клас – спокойно и лъчезарно момиче, което обича да рисува и да спортува. Със спорта боче се занимава от 4 години, откакто постъпва в бургаското СУ „Св. св. Кирил и Методий“. Обича да мечтае, но не споделя предварително мечтите си. Предпочита да ги каже, когато се сбъднат.
Преди дни Антония завоюва четвърто място в индивидуалното класиране на световните летни игри на „Спешъл Олимпикс 2023“ в Берлин, Германия. Неин личен треньор е Марияна Георгиева – старши ресурсен учител и сертифициран треньор по боче. За бургаското момиче, което наскоро стана на 18, участието в „Спешъл Олимпикс“ е свързано с много неща, които преживява за първи път: напуска родината, лети със самолет, а също така печели толкова нови приятели на най-голямото приобщаващо събитие.
Антония е номинирана и избрана да влезе в отбора по боче след национална селекция по видове игри и общини. Преди да отпътува за Германия заедно със своята треньорка и с директорката на училището Снежана Няголова, се среща с кмета на Бургас Димитър Николов. Марияна Георгиева подчертава, че участието на Антония в „Спешъл Олимпикс“ е благодарение на подкрепата на Община Бургас и ръководството на училището, което осигурява провеждането на тренировките.
Крехкото момиче не крие, че приема всяка надпревара като голямо предизвикателство. „За мен тази игра е както концентрация, така и забав-
ление. Когато участвам в състезание, винаги си поставям висока цел. Това е възможност да покажа какво може момиче като мен“, казва Антония Димитрова.
„От много години моята основна цел е децата със специални образователни потребности да излязат „на светло“. Да се говори за техните постижения, защото те са деца като всички други. Всяко състезание има класиране, но за мен е важно, че те дават всичко от себе си. Излизат от обичайната изолация. Не е пресилено, ако кажа, че спортът създава и лидерски качества у тях. Основното обаче е, че те побеждават себе си, надскачат своите ограничения“, казва Марияна Георгиева. Тя е с 20-годишен опит за работа с ученици със специални образователни потребности.
На крачка от бронзовия медал, бургаската единайсетокласничка се състезава със спортен хъс, раздава се докрай на игрището и представя достойно себе си, България, Бургас и училището. „Антония е много дисциплинирана, отговорна. С госпожа Георгиева постоянно ходят на състезания и се връщат с медали, които ни радват“, споделя директорката Снежана Няголова.
Бургаската атлетка се състезава и в смесените двойки по боче заедно с Николай Пейчовски от Плевен. Двамата се класират на шесто място след представителите на Бангладеш, Буркина Фасо, Франция, Мароко и Сейшели. Национален треньор на отбора по боче е Марина Бекярова от Добрич.
„Спортът е изключително полезен за учениците със специални образователни потребности – казва треньорката. – Допринася за намаляване на стреса, за подобряване на самочувствието, комуникацията, дисциплинираността, концентрацията, работата в екип. Възпитава отговорност към колектива, спазване на правила, изразяване на емоции, проявяване на толерантност. Учениците се научават на лидерство, подпомагане на когнитивните процеси (памет, внимание, мислене), подобряване на концентрацията. Всичко това е част от социалния аспект, характерен за спорта, като цяло, и в частност за играта боче. Това, че могат да се включат и ученици в инвалидни колички, е още едно предимство.“
Не са много спортовете, в които подрастващите с физически увреждания имат възможност да участват пълноценно, обяснява Георгиева. Спортът боче е един от тях. Като част от спортните дисциплини, включени в календара на „Спешъл Олимпикс“, боче се играе на национално и на международно ниво. Включвайки се в националните турнири и в европейските и в световните летни игри на „Спешъл Олимпикс“, младите спортисти имат възможност да покажат уменията си, което е предпоставка и силна мотивация за тренировки и желание за игра.
Излизането на учениците със специални образователни потребности от обичайната семейна среда и населено място на път за състезанията, смяната на обстановката, посещаването на нови места и създаването на нови приятелства са мощен фактор за успешна социализация в обществото. Антония тренира три пъти седмично. За жалост, няма клубове по боче у нас, но със сигурност и догодина, когато ѝ предстои да завърши средно образование, тя ще продължи да тренира.
Световните летни игри на „Спешъл Олимпикс“ са най-голямото приобщаващо спортно събитие с над 7000 участници в 26 спорта. Целта на тази глобална надпревара е да покаже на света силата на приобщаването, равенството, добротата и съпричастието.
„Спешъл Олимпикс“ – България, получава квота от 40 атлети и партньори в 9 спорта: лека атлетика (2 мъже и 2 жени), боче (1 мъж и 1 жена), бадминтон (1 мъж и 1 жена), конна езда (2 мъже и 2 жени), плуване (2 мъже и 2 жени), силов трибой (2 мъже), тенис (1 мъж и 1 жена) и за пръв път участие на обединен отбор по баскетбол (6 атлети и 4 партньори) и по хокей на трева (6 мъже и 4 жени). На игрите атлетите ни печелят 19 медала, от които 5 златни и 5 сребърни.
Спортът боче датира от 5000 г.пр.Хр. и е изключително интересен за учениците със специални образователни потребности. Той допринася за създаване на универсална среда за комуникация и премахване на бариерите между участниците. Родината на боче е Италия. Разпространен е в Европа от римските воини и наподобява кърлинг, но се играе с керамични топки. Отборите са два, с по четири топки, с различен цвят, а целта е една малка топка, наречена „палин“. До нея топките трябва да достигнат на най-близко разстояние. Предимство за играта е, че се изисква концентрация, но същевременно не е необходимо физическо натоварване и е подходяща и за участници в инвалидни колички. Боче се играе индивидуално, по двойки и отборно, с четирима играчи в отбор.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg