28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. В този брой ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по техника и строителство „Арх. Йордан Миланов“ в Перник.
Много се радваме, че бяхме избрани за център за високи постижения в професионалното образование – казва Цветелина Борисова, директор на Професионалната гимназия по техника и строителство „Арх. Йордан Миланов“ в Перник. – Това за нас е висока чест и огромна отговорност.
В момента ни предстои мащабен ремонт. Целта ни е да се превърнем в място, откъдето излизат изключителни професионалисти, да сме в помощ и на останалите училища, и на колегите.“
Професионалната гимназия е с дългогодишна традиция – след две години тя ще стане на 60. Тук се обучават 500 ученици по шест специалности – „Компютърна графика“, „Интериорен дизайн“, „Строителство и архитектура“, „Електрически инсталации“, „Парково строителство и озеленяване“ и „Водно строителство“.
„Много труден въпрос е кои са най-търсените специалности – уточнява Цветелина Борисова. – На него винаги отговарям, че всяка година е много различна. Като цяло, мога да кажа, че най-предпочитани са компютърната графика, интериорният дизайн и строителство и архитектура. Но пак казвам, че е много субективно и относително и зависи от годината.“
Очаква се и тази година приемът да бъде на 100% изпълнен, както е през последните години. Ако преди е имало периоди с недостиг на ученици и приемът не се е реализирал в пълен обем, сега много от желаещите деца не успяват да се класират, и остават под чертата. Това според директорката е стимул за седмокласниците да покажат по-добри резултати на националните външни оценявания и на изпита за проверка на способностите по изобразително изкуство, за да изкарат висок бал и да гарантират влизането си. Защото гимназията е една от най-желаните в Пернишка област. Неслучайно тук няма проблеми с посещаемостта.
Винаги има и предизвикателства, иначе нямаше да е интересно, категорична е директорката. Основното предизвикателство според нея са самите деца. Затова тя и педагогическият екип непрекъснато се стремят да отговорят на техните високи изисквания, да са в крак с новите технологии, да подсигурят най-доброто за тях и като добра квалификация за учителите, и като добра материална база.
Тук се предлага и дуална форма на обучение по специалността „Строителство и архитектура“. До миналата година е имало дуална форма и за специалностите „Електрически инсталации“ и „Парково строителство и озеленяване“.
„Дуалната система е изключително добра като замисъл, защото това, което децата научават на теория в училище, след това го виждат на практика – подчертава директорката. – И е изключително полезно за тях, а фирмите могат да си подготвят кадри, от които имат недостиг. Нашият регион е малко труден за работа в тази област. Но все пак се справяме. Имаме фирми партньори не само за учениците в дуална система на обучение, с които работим добре. Учениците ни имат производствена практика, която се провежда на реално работно място в местните предприятия. Така че си сътрудничим с бизнеса не само по отношение на дуалното обучение“.
Възпитаници на гимназията се явяват всяка година на състезания по професии, които са в календара на МОН, като редовно печелят призови места на регионални и национални състезания, като „Най-добър млад строител“ и „Млади таланти в интериорния дизайн“.
„Имаме и колеги, удостоени с награди. Наш колега е разработчик на учебно помагало по строителство“, допълва Борисова.
В гимназията се работи и по доста проекти и национални програми – „Равен достъп до училищното образование в условия на криза“, „Подкрепа за успех“, „Ученически практики“ – фаза 1 и фаза 2, „Образование за утрешния ден“, „Подкрепа за дуалната система на обучение“, НП „Иновации в действие“, НП „Заедно в изкуствата и спорта“
Много са и групите за занимания по интереси – има театрално студио, отбори по волейбол, по футбол, много клубове – като този по фотография и други. Предлагат се и извънкласни занимания, свързани с Наредбата за приобщаващото образование.
„Смятам, че както учебната, така и извънкласната дейност са добре застъпени – казва директорката. – Най-много се гордея с изявите на децата и с техните успехи в национални, регионални и училищни състезания. Най-много награди имаме в направление „Строителство“. Ученическият съвет е много активен – отбелязваме всеки празник, организират се много събития, включително и такива с благотворителна цел. Те имат подкрепата на своите учители за всяка тяхна инициатива.“
В момента училището кандидатства по годишна програма за ремонт на физкултурния салон. Предстои и изграждането на STEM център, което досега не е направено, тъй като сградата се нуждае от основен ремонт. Това спира екипа да предприеме по-мащабни действия в това отношение.
„Но сега имаме тази възможност, така че искрено се надявам, че след една година ще имаме STEM център и преобразена сграда – казва директорката. – По Плана за възстановяване и устойчивост и по проекта за Центъра за високи постижения са предвидени ново оборудване, лаборатории и кабинети. Така визията на училището ще бъде съвсем различна и ще отговаря на съвременните изисквания. Това ще бъде изключително голям подарък за 60-годишнината ни. Искрено се надявам нещата да се движат по план и в рамките на една година да успеем да приключим.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg