Компютър, робот и колело. Със сигурност тези три неща присъстват в портрета на инж. Венцислав Начев. Около тях са учениците му в Правец, където от 2016 г. преподава в Професионалната гимназия по компютърни технологии и системи към Техническия университет в София. Ако се вгледаме по-детайлно, ще открием и множество награди – на възпитаниците му, но и лично негови. Като последната – приза „Константин Величков“, който МОН връчва за постигнати високи резултати в професионалната дейност и за принос в развитието на българското образование. На тазгодишния 1 ноември министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков връчи престижната награда на 10 учители и един от тях е инж. Начев.
Естествено, че се радвам – споделя пред „Аз-буки“ инж. Начев. – Това е голямо признание. Но никога не сме работили за награди. Те идват впоследствие, като резултат.“
Може би един ден Начев ще вземе и купа за изминаване на дълги преходи и изкачване на върхове с колело.
Съвсем наскоро покорява с велосипеда си връх Ботев и изминава над 400-километровата отсечка Правец – Бургас – Слънчев бряг.
„Успяваш по-лесно, ако има по-малко неблагоприятни условия“, казва той и уточнява, че това е изречението, което му харесва и го води напред в работата. Вероятно го е взел от общуването си с природата, но и от преодоляването на всекидневните предизвикателства, пред които се изправя всеки добър учител. А Начев е такъв. Разработената от него и учениците му „Киберфизична лаборатория по роботика и вградени системи“, дилетантски описана като симпатични роботчета, които могат да се движат, да говорят, да изпълняват различни команди, като се програмират и препрограмират присъствено и дистанционно, вече е на прага да се разпространи в училищата в цялата страна.
„Системата позволява ученици от всяка точка на света, свързана с интернет, да програмират физически роботи. На уеб базирана платформа дистанционно или присъствено те създават програмен код и тестват приложението му върху роботи в реално време – разказва инж. Начев. – Това улеснява процеса на програмиране на роботи и в класната стая, защото на работните места не е необходимо да се инсталират допълнителен софтуер и настройки – нужни са само интернет връзка и уеб браузър. От своя страна, учителят има възможност да определи кой от наличните роботи да изпълнява командите на ученика, а след съставяне на кода ученикът наблюдава действията на робота и същевременно задава нови команди за изпълнение.“
Идеята е от създаденото приложение да се възползват всички училища в страната, в които има обучение със сходно или същото професионално направление. Засега се използва предимно в занятията към ръководения от инж. Венцислав Начев клуб „Роботика и мехатроника“ в гимназията в Правец.
Тук инж. Начев преподава върхови технологии на ученици от VIII до XII клас – програмиране с най-новите програмни езици, роботика, системи за изкуствен интелект, операционни системи, в частност Linux. Твърди, че процесът е двустранен и зависи от двете страни – учители и ученици. Все пак според него учениците са по-любознателни и по-заинтригувани от студентите, на които е водил упражнения в Техническия университет, защото те имат и други странични занимания освен ученето. Казва, че в Професионалната гимназия в Правец има благоприятни условия и като оборудване, и като колектив, но му се иска да види по-голямо разбиране към преподаващите технически дисциплини.
„Образователната система не бива да ни пречи, а да ни помага да бъдем по-ефективни в процеса на обучение на учениците – споделя инж. Начев. – При нас, в сферата на техническите дисциплини и инженерните науки, е много важно учителят да бъде не само преподавател, но и работещ по специалността си. Иначе той не е полезен на учениците. Ако не практикува дисциплината, няма какво да им покаже и на какво да ги научи. Това не важи за всички предмети, нито за всички учители. Но при нас, ако не практикуваме това, което преподаваме, няма особен смисъл.“
Завършил средното си образование в същата гимназия в Правец, където днес преподава, Венцислав Начев се дипломира със сребърен медал като бакалавър в специалност „Телекомуникации“ в Техническия университет – София, и завършва магистратура във ВТУ „Тодор Каблешков“, специалност „Електроенергетика и електрообзавеждане“. През 2022 г. придобива педагогическа специалност, а междувременно е докторант в ТУ – София, по научната специалност „Системно програмиране“. Темата на дисертацията му е „Проектиране и изследване на отдалечени лаборатории по роботика и вградени системи“. Независимо че харесва много Никола Тесла, инж. Начев ще спомене задължително и Айнщайн, защото интересът му към физиката датира отдавна.
В колекцията си от постижения има и златен медал от студентска олимпиада по физика.
„Логично нещата са свързани – казва Начев, – и бих препоръчал физиката да бъде застъпена по-сериозно и в училищата като нашето, и в техническите университети. В момента се изучава само няколко часа седмично и често ни се налага да компенсираме пропуските.“ За да бъде в час като учител във време на непрекъснато развиващи се технологии, инж. Начев едновременно преподава и работи по реални проекти на различни компании.
„Най-много обичам децата, на които им показваш 1, а възпроизвеждат 200. Те ще генерират и бъдещето!“ Така през 2019 г. Венцислав Начев, само с три години учителска практика, изразява възторга си от работата с учениците. Тогава родители му отговарят, че това се дължи на вдъхновен преподавател като него.
„За мен – казва днес Венцислав, – не от всеки става преподавател. Има хора, които са отдадени на науката например и не притежават качества и умения да обучават и да преведат на достъпен език материята.
И има други, на които това им се отдава. Важно е да усетим дали ставаме за преподаващи. Защото иначе не сме полезни.“
А дали един учител е ефективен и полезен, се разбира най-бързо от резултатите, които постигат неговите ученици. Още през 2017 г. двама от възпитаниците на Начев – учениците Радослав Илиев и Ивелин Стоянов, участват в научна сесия към Българската академия на науките. С разработката си „Роботизирана хуманоидна ръка“ те печелят наградата „Изобретатели на годината“. „Тогава за първи път дадоха на ученици тази награда – споделя Начев. – Радостното е, че Ивелин Стоянов вече е инженер и работи като учител в нашата гимназия. Преподава и в Техническия университет, и при нас.“
Освен че създава програмисти по НП „Обучение за ИT кариера“, като ръководител на ученици по проект „Ученически практики 2“, Начев подпомага интегрирането на своите възпитаници в ситуираната в Ботевград фирма „Интегрейтид микроелектроникс България“ ЕООД. Учениците успешно се реализират, като трима от тях вече са стажанти в предприятието, а други четирима – в момента в XII клас, ще разработват под негово ръководство дипломни проекти с практическо приложение във фирмата.
На провелата се през октомври тази година VI международна научна конференция за високи технологии и устойчиво развитие „Хай-тех 2023“ (International conference on High Technology for Sustainable Development
“HiTech 2023”) екипът на инж. Начев се представя с разработената „Киберфизична лаборатория по роботика и вградени системи“. С голямо въодушевление преподавателят споделя, че по време на конференцията участник от африканската държава Того успява успешно да осъществи връзка с платформата и на практика доказва нейната приложимост.
В момента в гимназията в Правец учителят отива още по-напред и разработва изграждането на отдалечена лаборатория по роботика, вградени системи и природни науки, която да бъде достъпна от всяка точка на света, където има интернет свързаност, 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата. Желанието на инж. Начев е освен от неговите ученици лабораторията да се ползва и от училища и университети от цялата страна. По този начин не само училищното оборудване ще бъде многократно по-полезно, но и практическото обучение по природни и технически науки ще стане по-ефективно. Предвижда се софтуерната система, която сега е в тестов период, до края на учебната година да бъде напълно изградена и готова за употреба.
„На ноемврийския конкурс изложение „Младежко техническо творчество“ в Горна Оряховица представяме система за интелигентно земеделие – разказва инж. Начев. – Това е един от последните продукти, върху който работихме заедно с учениците. Свързан е с поливната дейност.“
Горнооряховският технически конкурс е познат на Професионалната гимназия по компютърни технологии. Възпитаници от Клуба по роботика вече са печелили първо място през 2017 г.
През юни тази година Клубът се изявява и на организираните в Техническия университет в София „Дни на роботиката 2023 г.“,
където печели трето място в категория „Хардуерни проекти“. За да споделят своя опит и постижения, инж. Начев и учениците от Клуба по роботика посещават различни училища в страната, провеждат изнесени уроци и показват разработките си. Но ако след всичко това подозирате, че Начев и неговите бъдещи инженери са обсебени от роботите и дигитализацията и си представят свят, в който на здрав човек изобщо не му се налага да става от леглото, ще останете разочаровани.
„Всъщност – казва Венцислав – се надявам изкуственият интелект, технологиите и автоматизираните системи да ни помогнат в решаването на много по-сериозни въпроси от този да не се налага да ставаш, за да си пуснеш осветлението например. Надявам се, че ще ги използваме за разделно събиране на отпадъците, за рециклиране и за изчистването на океана. За Космоса, разбира се – също. Имаме по-големи проблеми за решаване, към които да насочим усилията си. И съм сигурен, че България може да даде своя принос в това. Не бива да се подценяваме като техническа нация.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg