Процентът на малчуганите, записани в детска градина, се увеличава.
За периода от учебната 2021/2022 г. до учебната 2023/2024 г. обхватът на децата в детските градини нараства от 79 на 88%.
Това съобщи служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при посещението си в столичната ДГ № 50 „Зайчето Куики“, където даде начало на дейностите по проекта на МОН „Силен старт“.
По думите на министър Цоков, ако тенденцията се запази, само след няколко години бихме имали обхват на малчуганите в детските градини от около 92 – 93% или дори и повече. За това могат да помогнат и дейностите по Проекта.
„През последната година упорито работихме по отношение на ранно детско развитие и на грижата и образованието на децата в ранна детска възраст“,
каза министър Цоков.
Той подчерта, че политиките, свързани с работата по Механизма за обхват, въвеждането на задължително предучилищно образование за децата от 4-годишна възраст, премахването на таксите за посещение на детска ясла и детска градина, осигуряването на безплатни учебни пособия, дават резултат.
Проектът „Силен старт“ се реализира от МОН и е финансиран по европейската програма „Образование“. За дейностите по него
ще бъдат отпуснати общо над 105 млн. лв. за реализация на мерки и дейности в продължение на 5 години.
Те включват допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби, обща подкрепа за приобщаване на децата в предучилищното образование, психологическа подкрепа и прилагане на програми за здравно образование и физическа култура, интензивна работа с родители и повишаване квалификацията на педагогическите специалисти и на непедагогическия персонал. Предвижда се подкрепа да получат около 37 000 деца и още толкова родители. Допълнителна квалификация по Проекта ще получат и почти 4000 учители.
До този момент за реализацията на дейности по Проекта вече са одобрени 1500 градини и училища с групи за задължително предучилищно образование. „Това са около 60% от всички образователни институции“, посочи министърът. И подчерта, че за първи път в рамките на „Силен старт“ ще бъдат включени и яслените групи в детските градини. Има и специален режим, при който могат да се включат и частните детски градини.
Детска градина №50 ще се включи в почти всички дейности по Проекта,
обясни пред „Аз-буки“ директорката Росица Алексиева. И допълни, че се включват, защото това дава възможност за работа както с децата със специални образователни потребности, така и с деца с изявени дарби, да се сформират групи по интереси. Благодарение на това в градина ще имат и вокална група и мажоретен отбор. В същото време, учителите могат да получат подкрепа. От градината вече са си набелязали и няколко теми за квалификация.
„Ще окажем и обща подкрепа на децата, които след извършването на скрининг между 3 години и 3 години и шест месеца покажат говорни затруднения. Проектът дава възможност за работа с тях чрез допълнителни занимания по български език“,
посочи Алексиева.
Под шапката на Проекта ще премине и интензивната работа на градината с родители. „Основна наша мисия, освен възпитанието и обучението на децата, е родителите да бъдат наши партньори и да бъдат участници в живота на детската градина“, каза директорката на ДГ № 50.
Тази година тя се посещава от 277 деца от 1- до 6-годишна възраст. Екипът се състои от 26 души педагогически специалисти, 25 са непедагогическите. В техния брой влиза и екип за подкрепа за личностно развитие, който работи с децата със специални образователни потребности. Тази учебна година те са 13.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg