"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Filosofiya-Philosophy
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025

Магията на XV софийски фестивал на науката

Създаден е общински фонд за подкрепа на талантите в науката, изкуството, образованието и спорта с бюджет от 1,5 млн. лв., отбеляза заместник-кметът на столицата Иван Василев

Зина Соколова от Zina Sokolova
08-05-2025
in Новини 2025
A A
Снимки Олег Попов

През последните 15 години Софийският фестивал на науката успя не само да се утвърди като най-голямото събитие в България, посветено на популяризацията на науката, но и да се превърне в устойчива и значима платформа за общуване между учени и широката публика, между откритията в лабораторията и реалния живот на всеки от нас. Това заявява в поздравителен адрес за откриването на Фестивала министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той отбелязва още, че подобни събития имат огромна роля в изграждането на връзки между научната общност, училищата, институциите, бизнеса, гражданите и в създаването на доверие към науката.

„Когато знанието излезе от рамките на учебниците и академичните зали и се представи ясно, ангажиращо и на достъпен език, то се превръща в инструмент за разбиране на света, за личностно развитие и за вземане на по-информирани решения в обществото“, посочва министърът.

И добавя, че Софийският фестивал на науката е точно това – възможност да чуем какво ново откриват български и чуждестранни учени в различни области, да зададем въпроси, да поспорим, да си представим как ще изглежда бъдещето и как можем да участваме в неговото изграждане.

„Особено се радвам, че за първи път в България ще бъдат записани предавания на БиБиСи с жива публика. Това е важно международно признание за качеството и мащаба на Фестивала, но е и доказателство, че българската научна общност е желан партньор в глобалния научен диалог“, подчертава министър Вълчев.

И отбелязва, че изключително важен акцент за МОН е участието на учениците и учителите.

Радостен е и фактът, че интересът към училищната програма нараства, като са записани над 4000 деца.

Според просветния министър Фестивалът е добър пример как чрез съвместна работа на различни институции, академични среди, образователни организации, фондации, бизнес и медии може да се създаде среда, в която знанието е преживяване, а науката – култура.

„Във всяка година вие показвате, че науката не е нещо далечно, не е нещо чуждо, а е близка и я правите популярна. Благодаря ви за енергията! Благодаря на фондация „Красива наука“ за това, че надгражда всяка година програмата на Фестивала и я прави интересна и достъпна“, заяви в своето приветствие заместник-кметът на София Иван Василев. Той допълни още, че в края на декември 2024 г. е създаден специален фонд за подкрепа на талантите в науката, изкуството, образованието и спорта. И отправи покана към всички учители, ръководители, родители да насърчат своите талантливи деца да кандидатстват в този фонд за подкрепа.


„Тази година съм предложил в бюджета на Столична община 1,5 милиона лева да отидат за подкрепа на талантите на България“, каза още Иван Василев.

„Софийският фестивал на науката е създаден през 2011 г. от екипа на Британския съвет в България и много съмишленици, а днес ние от фондация „Красива наука“ продължаваме със същите тези приятели и партньори да организираме Софийския фестивал на науката“, каза Ивайло Славов, председател на Управителния съвет на фондация „Красива наука“. Фондацията организира Софийския фестивал, както и фестивали във Варна, Пловдив и от миналата година пътуващ фестивал в други градове на България извън трите постоянни.

Фестивалът е първата и продължава да е най-голямата масова проява за наука в страната.

Място за срещи на публиката с учени от България и от чужбина. По този начин София се нарежда до столиците на други държави, подчерта Ивайло Славов.

Както „Аз-буки“ съобщи, ХV софийски фестивал на науката, който се провежда от 8 до 11 май в „София Тех парк“ предлага тази година над 120 събития.

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откриването на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаването на специалност „География“ в Софийския университет – това са само част от годишнините, които ще бъдат отбелязани заедно с учени от България и чужбина по време на проявата. Ще бъдат представени и най-новите проучвания и най-обещаващите международни научни проекти.

Предвидени са срещи с някои от водещите български учени с вдъхновяваща кариера,

които освен знания и опит предават любовта си към професията и се превръщат в ролеви модели за младите хора. Учениците се докосват до лабораторни уреди, участват в експерименти и демонстрации на живо, трупат ентусиазъм, който да пренесат в класната стая.

За тях са организирани различни работилници – „Програмиране на роботи“, „В света на скъпоценните камъни“, „Пътят на растенията“ и др.

Основната програма включва близо 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Сред тях са водещи изследователи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, УАСГ, Минно-геоложкия университет, ХТМУ, Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, МУ – София, НБУ, учени от различни институти при БАН, опитни синоптици от НИМХ, иноватори от Института GATE, Националния институт по полярни изследвания и Българския антарктически институт, изследователските центрове Clean & Circle, H2START и др.

Освен българските учени в ХV софийски фестивал на науката има 10 събития с чуждестранни лектори

от Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Франция и САЩ.
Възрастните също има какво да открият на Фестивала.

„Бъдещето не е онова, което беше“ е презентация, в която се разглежда какво се случва с футуристичните предсказания за бъдещето от десетилетия насам. Дава отговор на въпросите „Защо не забогатяха астролозите и какво всъщност представлява времето, като се замисли човек?“.

Лекцията „В търсене на скритите съкровища на Богатия бряг“ разкрива какво общо имат прилепите в Коста Рика и България. „Да бъдеш или не… нова версия на себе си с изкуствен интелект“ търси отговори на въпросите може ли изкуственият интелект да бъде наш съветник, творчески партньор или гуру за повишаване на продуктивността.

На здравето са посветени „Цената на красотата“ – за вредни съставки в козметичните продукти; „Вроденият имунитет ремонтира“ – за работата на естествената ни защита от болести; „Невъзможността да възпитаваш“ – за значението на психичното здраве на родителите; „Странната история на Лидия Феърчайлд“ – за генетичните изследвания и аномалии, и други.

Фестивалът ще бъде закрит на 11 май с националния финал на „Лаборатория за слава“ (FameLab) България 2025. В него участват 11 български и един румънски учен, излъчени в 5 предварителни подборни кръга в София, Варна, Пловдив и за първи път в света в Антарктика, от българската база на о-в Ливингстън. Победителят, който ще бъде обявен на 11 май, ще представлява България на Международния финал на Конкурса в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева, Швейцария, през ноември.

Your Image Description

Свързани статии:

Участник в "Сурва" 2025 с кукерска маска31-вият Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ 2025 събра над 12 000 участници По време на снимкитеБи Би Си с репортаж за ОбУ „Неофит Рилски“ в с. Дерманци Промени в Закона за предучилищното и училищното образование ще бъдат представени за обществено обсъждане до края на април 2025 г.Подготвят промени в просветния закон Повече пълнозърнести храни в ученическия стол

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags XV софийски фестивал на наукатабългарски учениДенятквантовите науки и технологииНаукачуждестранни учени

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

И най-доброто писмо е…

Next article

Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието

Next article
Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието. Това става по силата на подписаното от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и вицепрезидента на международната институция за Европа и Централна Азия Антонела Басани споразумение „Укрепване на изготвянето и използването на данни за по-добри резултати от обучението в България“

Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието

Над 200 директори, заместник-директори, учители и експерти в областта на образованието обменяха във Вършец иновативни практики и идеи за подобряване качеството на учебния процес

Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес

Решения на Министерски съвет

В Министерския съвет

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Philosophy, Number 4/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 4s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 3/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 1/2024, Volume 33
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Philosophy, Number 3s/2024, Volume 33
  • Philosophy, Number 2/2023, Volume 32
  • Philosophy, Number 1/2023, Volume 32
  • Annual contents of Filosofiya-Philosophy 2022
  • Philosophy, Number 4/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 3/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 2/2022, Volume 31
  • Philosophy, Number 1/2022, Volume 31
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Philosophy, Number 4/2021, Volume 30
  • Philosophy, Number 3/2021, Volume 30

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"