
Министерството на образованието и науката обмисля въвеждането на интегрални изпити, обединяващи математика и природни науки, от следващата учебна година. След две години предстоят промени и в изпитите по български език и литература, които също ще имат повече практически задачи, свързани с обществените науки, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за бТВ.
По думите му резултатите на учениците след изпитите в седми клас са сходни с тези от предишните години.
„Миналогодишният и тазгодишният випуск са със сходни поколенчески характеристики. Дефицитите са свързани най-вече с трудността да се решават практически задачи, невъзможността да се прилагат знанията“, коментира Красимир Вълчев. И допълни, че основната реформа е да се освободи повече време на учениците: „Промяната за следващата година ще бъде с малка крачка, за да дадем сигнал към учениците да учат с разбиране. Ако задачите са 24, 6 от тях ще са интегрални от природните науки – физика, химия, астрономия“.
Попитан как ще се намали тежестта на частните уроци, министър Вълчев отбеляза, че „винаги ще ги има, но трябва да ги направим по-малко рентабилни. Една част от родителите ще искат да дадат предимство на децата си, защото ще имаме училища, в които местата са по-малко, отколкото са желаещите. Те трябва да бъдат класирани и това няма как да стане без някакъв входящ изпит. От друга страна, ако изпитите са така направени, че по-малко да може да се заучи, това ще намали тежестта на частните уроци, ще ги направи по-нерентабилни“, смята Вълчев.
„С въвеждането на програмата „Добродетели и религия“ се цели да се усили възпитателната функция. Програмата ще бъде основно по възпитание в добро“, обясни той и допълни, че и в момента има религия в българската образователна система. Министърът смята, че има две неверни тези. Едната е, че сега се въвежда „Религия“ в училище. „Религия има от край време в българската образователна система, има в цяла Европа, с малки изключения, където образователните системи също са светски. Няма в Беларус или Северна Корея, обясни Вълчев. Втората теза е, че се въвежда задължително, основната програма ще бъде „Добродетели“.
Друга важна промяна, която предстои е забраната на телефоните в училище.
„Промяната ще влезе вероятно след приемането на Закона за предучилищно и училищно образование, най-вероятно след началото на учебната година“, обяви министър Вълчев. Целта е да се увеличи концентрацията на учениците, да общуват със съучениците си. „Ако намалим времето на децата пред екрани, те само ще подобрят представянето си. Нашите ученици, според проучване на ОИСР, имат най-много време пред екрани, но в същото време най-малко от това време прекарват за образователни цели“, допълни по темата министърът.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg