Планира се нов механизъм за финансово стимулиране на консорциуми, кандидатстващи по „Хоризонт Европа“, ако в тях има държави от ЕС-13
Антоанета НАЙДЕНОВА
Ако искаме Европа да изпълни амбициите си и да бъде лидер, трябва да инвестираме в научни изследвания, иновации и образование.“ Това каза българският еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел на дискусия, посветена на 20-годишния юбилей на Евроклуба към Българската търговско-промишлена палата.
Според Габриел бизнесът много бързо трябва да се запознае с възможностите на новата Рамкова програма „Хоризонт Европа“. Чрез нея стартиращите компании, малкият и средният бизнес ще имат директен достъп до финансиране. Тя е най-новата и най-амбициозна програма за научни изследвания и иновации, а бюджетът ѝ е почти 100 млрд. евро. Към този проект на ЕК се включва и създаването на Европейския съвет по иновациите (ЕСИ), който да гарантира лидерството на ЕС в сферата на нововъведенията.
„Участието на България в „Хоризонт 2020“ е в рамките на 114 млн. евро, с които са финансирани над 650 проекта.“ Това каза българският еврокомисар Мария Габриел в отговор на въпрос на в. „Аз-буки“.
Според Габриел страните от Централна и Източна Европа трябва да станат по-активни по Програмата, тъй като към момента тяхното участие е недостатъчно. „Фактите са следните: 5,6% от средствата по „Хоризонт 2020“ са за 13 държави членки – най-скоро присъединилите се, което прави общо 900 млн. евро. Всичко останало е за другите 15 страни от ЕС. Виждаме, че разликата е наистина много голяма. Радвам се, че в следващата програма има специални мерки, насочени към по-новите страни членки – 3,3% от общия бюджет, това са 3,3 милиарда евро за Централна и Източна Европа, за бизнеса, за създаване на възможности“.
Габриел посочи, че новите моменти в Програмата са два: ЕСИ и така наречените „мисии“.
„Европейският съвет за иновации – създаваме едно гише, където директно можем да финансираме стартиращи компании и малкия и средния бизнес, като финансирането ще покрива целия процес – от идеята до излизането на продукта и комерсиализацията му. 70% от бюджета на Европейския иновационен съвет, който ще бъде 10 милиарда евро, е само за малкия и средния бизнес. Това е гръбнакът на икономиката. След първите публикувани покани имаме 15 български стартъпа и малки и средни предприятия, които са участвали и получили финансиране в размер на 1,9 милиона евро.“
Голямата новост в „Хоризонт Европа“ са мисиите. На първо място е мисията за борбата с рака и тук сме много добре позиционирани, имаме своите иновационни подходи и методи. Мисията за енергийната ефективност ще бъде много важна за България според еврокомисар Габриел. Мисията за цифровизацията включва работата по изкуствения интелект, суперкомпютрите и много повече свързаност – създаването на т.нар. интелигентни градове, а другите са за опазването на водите и земеделието.
„Всички важни теми от нашето ежедневие са обхванати в тези нови мисии, но за първи път има срок и в рамките на три години – от 2021 до 2024 г., ще трябва да покажем резултат – обясни еврокомисарят. – Това, което за мен ще бъде важно, е постоянно да тече информация, и най-вече да нямаме затворени клубове. Всички знаем колко е трудно да се присъединяваш към консорциуми, които добре владеят механизма на кандидатстване и получаване на финансиране. Затова имам намерението да създам нов механизъм, който финансово да стимулира присъединяването на държавите от ЕС-13 към тези консорциуми“, каза още Габриел.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg