Любителят колекционер на фосили, Еди Темпълтън, се разхождал в района на окръг Мадисън, САЩ, в началото на август, когато се натъкнал на находката, частично потопена във вода и заседнала на дъното на потока. Той се свързал с геоложките изследователи на щата Мисисипи, които извършват разкопките на фосила, съобщават от Live Science.
Учените изследват 2-метровия бивен зъб, тежащ 270 килограма, и потвърждават, че принадлежи на колумбийски мамут (Mammuthus columbi).
„Когато разбрах, че е мамут, а не мастодонт, се развълнувах още повече. Никога не съм намирал част от мамут. Винаги съм се надявал да намеря, но тук възможността е малка“, споделя Темпълтън пред местния вестник The Clarion-Ledger.
Колумбийските мамути са живели през Плейстоценската епоха (преди 2,6 милиона до 11 700 години) и навлезли в Северна Америка преди около 1,5 милиона години според Националната служба за паркове в САЩ (NPS). Тези огромни животни са достигали около 4,5 метра височина и тегло до 10 тона.
Мамутите са обитавали Северна Америка по време на последната ледникова епоха. С топенето на ледниците техните местообитания са били все по-ограничени. Това, заедно с ловуването им от хората, вероятно довежда до изчезването на емблематичните същества.
Колумбийските мамути са изчезнали преди 13 000 години, докато техните близки роднини, вълнестите мамути (Mammuthus primigenius), са оцелели като вид още 6000 години. Последните известни вълнести мамути са живели на остров Врангел, руски остров край Аляска, до около преди 3700 години. Изследване от тази година установи, че мистериозно събитие е довело до изчезването на тези последни екземпляри.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg