
Скитащият саламандър не е обикновено земноводно. Вместо да се крие под дървета или да плува в блата, той води дървесен начин на живот. Роден е в горите на секвоите и прекарва по-голямата част от живота си по дърветата, обитавайки дълбоките пукнатини в кората. С домове на височина над 90 метра над земята, скитащите саламандри се плъзгат по дърветата за ресурси и храна и се нуждаят от силен захват, за да не паднат на земята. За да останат в безопасност, скитащите саламандри притежават уникален механизъм за плъзгане: те имат 18 пръста, захранвани с кръв. Тези специализирани придатъци са от решаващо значение за прецизното им скачане през сложната корона на дърветата.

Според проучване, публикувано в Journal of Morphology, скитащият саламандър контролира захвата си върху кората на дървото, като изпомпва и източва кръв през върховете на квадратните пръсти на краката си.
Учените преди това са предполагали, че яркият кръвен поток под полупрозрачната им кожа помага за поддържането на кислород в краката им. Няма обаче емпирични доказателства в подкрепа на това твърдение.
Благодарение на видео опити с висока резолюция биолози, водени от Крисчън Браун, изследовател от Университета на щата Вашингтон, откриват, че
скитащите саламандри могат фино да контролират кръвния поток от всяка страна на върха на пръстите асиметрично,
за да увеличат или намалят контактната площ с повърхността. Когато саламандърът се готви да прескача клони, той бързо изпълва върха на пръстите с кръв. Повишеното кръвно налягане помага на саламандрите да се отделят от дървото, тъй като притокът на кръв кара възглавничките на пръстите да се разширят за момент. Това леко повдигане намалява контактната площ, което улеснява отделянето от повърхността.
Също толкова важен е и обратният процес. При скитащите саламандри кръвта от върховете на пръстите се отдръпва бързо, когато отново стъпят на клона. Това омекотява пръстите и увеличава контакта с повърхността, позволявайки им да се приспособят по-добре към неравната и грапава текстура, осигурявайки по-сигурен и ефективен захват, който предотвратява подхлъзването. Те регулират налягането динамично в зависимост от това дали стъпват, хващат или освобождават.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg