
Летописните книги сочат, че за начало на просветното дело в павликенското село Върбовка е обявена 1830 г. Първото училище е открито от даскал Банчо Иларионов, като учениците са имали занимания в голяма стая в къщата му, където той шиел аби и потури и едновременно с това обучавал децата. През вековете е имало и възпитаници от съседни села.
След Освобождението училището е преместено в къщата на знатния турски общественик Алил Оджа. Сградата изгаря през 1892 г. Това налага строежа на ново пространство, в което да се помещава училището. Новата сграда е построена през 1929 г., а бюджетът ѝ от над 15 млн. лв. е отпуснат от Министерството на образованието. По онова време в школото са се обучавали над 200 ученици. Там се помещава и до днес ОУ „Филип Тотю“.
Бивши и настоящи ученици, учители и граждани отбелязват 195-годишнината от началото на просветната дейност в павликенското село Върбовка с празнични събития в продължение на месец.
Кулминацията е на 20 май с поднасяне на венци пред бюста на патрона на Основното училище „Филип Тотю“ и празничен концерт в Народно читалище „Христо Ботев 1888“ в селото. На него присъстват бивши учители, ученици, двама от бившите директори –Младен Цокев и Мария Мичева. Предходните ръководители на образователната институция получават и почетни грамоти. Любопитно е, че директорката на ОУ „Филип Тотю“ Атанаска Петкова работи в училището от 27 години. През 1998 г. е назначена като учител от Младен Цокев, а през 2019 г. наследява ръководния пост от Мария Мичева.
Гостите се наслаждават на песни и танци. Получават и възможността да видят специално подготвен филм с любопитни факти от миналото и настоящето на школото.
Началото на тържествените събития е дадено с Празник на буквите на първокласниците.
Малчуганите рецитират стихчета и пеят песни пред родителите, които са горди, че децата им вече могат да четат и пишат.
С официална церемония е открит и STEM център, чието изграждане е финансирано със 181 635 лв. по процедурата „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. На символичното прерязване на лентата присъстват представители на Общината и кметството, на Регионалното управление на образованието, читалището в селото, директори на съседни училища, родители.
STEM центърът има два училищни кабинета в направленията „Природни науки“ и „Математика и информатика“, позиционирани на втория етаж, и три високотехнологични свързани класни стаи на първия. Те дават възможност да се въведе практическо STEM обучение за всички възпитаници на училището.
Кабинетът по „Природни науки“ е с ново обзавеждане и е оборудван с дигитални микроскопи с всички необходими реактиви за тях. Има комплекти по биология и по химия за компост и за филтриране на вода. Там ще преминават часовете по природни науки в прогимназиален етап и по човекът и природата в III и IV клас.
Пространството по математика и информатика също е с ново обзавеждане, закупени са лаптопи, интерактивен дисплей, 3D принтери, режещ плотер, VR очила, които се оказват най-голямата атракция за учениците в ОУ „Филип Тотю“.
„Цялостната ни идея е, от една страна, физическата среда да е по-благоприятна. От друга – да увеличим интереса на учениците ни за усвояване на знания, както и да развиват нови и важни умения за съвременния свят, като екипна работа, комуникационни умения, дигитална и медийна грамотност. Затова и поставяме в основата практическото обучение“, казва директорката Атанаска Петкова.
Тя дава за пример как някои от децата вече са започнали да правят различни 3D елементи, свързани с математиката, като пирамида и конус.
Във високотехнологичните класни стаи учат децата от II, III и IV клас.
Всяка от тях е оборудвана с интерактивен дисплей и широкоъгълна камера, а за учителите – лаптоп и графичен таблет. „Те се използват всекидневно от учениците ни, не стоят заключени“, посочва директорката. Педагозите вече са преминали инструктаж за работа с новото оборудване. Предстои да се обучават и за разработването на иновативни уроци.
„Практиката учи най-добре. Колегите ми се самообучават непрекъснато“, подчертава събеседничката ми. И дава пример с учител, който е разучил приложение, което дава възможност за създаването на определени елементи на 3D принтерите.
Друга от инициативите по случай 195-годишнината е изложба на тема „Моето училище в моите очи“. Идеята е да поощри творчеството на децата.
Организиран е и междуучилищен футболен турнир.
Участват 4 отбора: два от училището домакин – „Червен динамит“ и „Жълтата подводница“, и по един отбор ученици от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – с. Батак, и СУ „Св. Климент Охридски“ – Сухиндол. В оспорваното състезание първото място и купата на турнира грабва отборът от основното училище в село Батак. Втори се нарежда отбор „Жълтата подводница“ от школото в село Върбовка, а третото място поделят младите футболисти от Средното училище в Сухиндол и отбор „Червен динамит“ от Върбовка. Наградите – купи, грамоти и футболни топки, връчва директорът на школото Атанаска Петкова. Участниците и техните ръководители получават сувенири от ОУ „Филип Тотю“ за спомен с повода на турнира.
Той се провежда на спортното игрище в школото – още една от новите придобивки. Мултифункционалната спортна площадка е за футбол и волейбол, а пред нея има и детски кът за деца от 3- до 12-годишна възраст. Те са изградени по проект на Община Павликени по програмата „Красива България“.
Във фоайето на читалището е подредена и фотоизложба с архивни кадри от училищния живот през годините. За събирането им помагат и бивши учители, и граждани на селото.
Материалната база е добре поддържана. Децата са обгрижвани и приобщавани по всякакъв начин от училищния екип. Учениците посещават различни събития заедно, участват в танцови изяви, за които ги подготвя професионален хореограф по народни танци. Имат треньори и за спортните занимания по футбол и волейбол.
„Най-важното е децата да станат добри хора“, категорична е Петкова.
Занапред тя се надява най-вече учениците в школото да не намаляват. „През годините сме приемали до 180 деца, но в момента са 120. Положителното е, че миналата година приехме 19 първокласници. Очертава се наесен да бъдат записани 15 деца, които в момента са в предучилищна група при нас. Никой от родителите не е казал, че ще избере за детето си училище извън селото“, пожелава си директорката.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg