В края на месеца изтича първият срок, определен в Междуинституционалния механизъм за обхващане и задържане на децата в училище, който беше приет от Министерския съвет на 5 юли.
Първият етап, фиксиран в документа, е свързан с определяне на районите по места, които ще бъдат покрити от екипи, в които влизат експерти от всички заинтересовани и отговорни институции, в чиито задължения е обхващането и задържането на децата от рискови групи в учебно заведение. Това е и поводът за мащабна дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката и Националното сдружение на общините. В нея взеха участие десетки кметове и общински служители, началници на регионални управления на образованието (РУО), директори на училища, синдикати и експерти.
„Ангажирали сме всички институции на национално ниво под прякото ръководство на вицепремиера Томислав Дончев. Много е важно обаче да направим нужната организация във всяка област и община, както и на ниво екипи, които ще работят по места. Сроковете са разписани, имаме и механизъм за работа. Допускаме обаче, че по места ще има институции, които няма да имат представители в работните екипи. Трябва бързо да бъдем уведомени. Задачата ми е да ангажирам колкото се може повече кметовете“, поясни министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той препоръча там, където е необходимо, да се създадат повече екипи. Министър Вълчев уточни, че е възможно учителите, които пряко са ангажирани с решаването на този сложен проблем, да получават в бъдеще допълнително възнаграждение. Същото се отнася и за всички членове на екипите. Но това би било възможно най-рано с бюджет 2018.
Четете повече в бр. 30, 27 юли – 2 август 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg