В публикация в едно от най-авторитетните научни списания Nature Materials учени от Университета в Каен, Франция, и от Софийския университет докладват за начин да се намалят до минимум структурните дефекти на зеолитите чрез въвеждане на волфрам при получаването на материала.
Автори от българска страна са проф. Георги Вайсилов и доц. Християн Александров от Факултета по химия и фармация в Софийския университет.
Проф. Вайсилов подчертава, че зеолитите са кристални микропорести материали, които се използват широко в петролната и химическата индустрия като катализатори, за разделяне на газови смеси, обмен на метални йони и др. Те са над 200 вида с различна структура на кристалната решетка и се различават по размерите на кухините. Тъй като са празни, това ги прави и по-леки от стандартните минерали. Един от основните проблеми при разширяване на приложението на зеолитите е свързан с наличието на дефекти именно в кристалната им структура. Основно предимство на зеолитни материали, описани в новото изследване, е липсата на дефекти, благодарение на което те показват уникални свойства – те са хидрофобни, притежават умерено силни каталитични центрове и са значително по-стабилни от стандартните зеолити.
Четете повече в бр. 32, 10 – 16 август 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg