Завеждате детето си на лекар.
Той вади пластинка, слага върху нея проба от лигавицата на устата и определя какъв вид бактерии са причинили инфекцията на гърлото. Всичко става за секунди – край на широкоспектърните антибиотици. Засега това е целта на разработката на учени от Института по оптически материали и технологии на БАН, които работят върху т.нар. биочипове.
„Целта на биосензорите е да се открие бърз и достъпен за пациентите начин за детекция на туморни маркери, вируси, бактерии – казва доц. Георги Дянков. – Известният проблем с широкоспектърните антибиотици възниква, тъй като при децата болестите се развиват бързо и трябва бърза реакция. Затова им се предписват такива лекарства, защото не е известен причинителят, а методите за неговото установяване изискват време.“
Учените са фокусирали усилията си установяването на причинителя на болестното състояние да се сведе до 20 минути. Върху биочип, който представлява златна пластинка, се нанася специфично разпознаващо вещество, което взаимодейства с точно определен туморен маркер, вирус или бактерия. Взаимодействието се регистрира оптически и дава информация за наличието на „лошите“ вещества.
Четете повече в бр. 24, 13 – 19 юни 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg