Четирима възпитаници на ППМГ „Добри Чинтулов“ в Сливен се завърнаха като победители от участието си в учебно-тренировъчния лагер Space Camp Turkey, изграден по модел на НАСА в турския град Измир.
В продължение на седмица те се обучават по различни космически модули и като екип участват в мисии. За най-добро представяне по време на една от тях – Mission control, отличия от младежката космическа програма получават Симона Василева от IXГ клас, Добромира Стоянова, Галина Илиева и Антонио Русинов от VIIБ клас на сливенската ППМГ.
„Много се гордеем с представянето на нашите ученици – коментира за „Аз-буки“ директорът на ППМГ – Сливен, Mариана Милева. – То е резултат от допълнителните им занимания по астрономия под ръководството на колегата Марияна Аврамова, която е учител по физика, но има и допълнителна квалификация по астрономия от Софийския университет. Тя е и един от малкото действащи учители с такава специализация.“
Симона, Добромира, Галина и Антонио са втората група ученици от ППМГ в Сливен, които се включват в обучението в Space Camp Turkey. Подборът за участие в него започва още през есента на предходната година. От българска страна координатор на програмата Space Camp Turkey е Центърът за творческо обучение. Той организира национален конкурс за есе или видеоесе и въз основа на тях награждава с пълни или частични стипендии за Space Camp Turkey най-добре представилите се деца и младежи между 11 и 15 години. Стипендиите са от 25 до 100%. През настоящата година Симона спечели стипендия от 100%, Добромира – от 25%, а Галина и Антонио се включват в лагера благодарение на подпомагане от Община Сливен, частни дарители и родители.
Космическият лагер e с продължителност от 6 дни и се провежда изцяло на английски език от специално подготвени обучители и специалисти. Целта му е да повиши интереса на учениците към науката и да ги запали по Космоса, комическите изследвания и технологии. Занятията включват реални тренажори и симулатори на живота и работата в орбита. Участниците научават за подготовката на астронавтите – както физическа, така и интелектуална и психическа. Обучението включва още конструиране и изстрелване на свой собствен модел на ракета, симулиран модел на живеене на борда на Международната космическа станция, използване на технологии, за да се проектира и изгради футуристична марсианска колония, стартиране на симулирани мисии до Международната космическа станция и извън нея, комуникация във водна среда. С всичко това се развиват умения за изграждане на екип и за съвместна работа в него.
След преминаване на програмата в учебно-тренировъчния космически лагер Space Camp Turkey участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg