Ученици от ПГ по транспорт – София, усвояват тънкости на занаята в Лайпциг
През август тази година ученици от столичната Професионална гимназия по транспорт се запознават се европейските екологични стандарти в автомобилния транспорт. Заедно със свои преподаватели те провеждат 10 дни практическо обучение в Лайпциг по проект, финансиран от програма „Еразъм+“, № 2019-1-BG01-КА102-061798.
По време на престоя си в Германия учениците усвояват дейности и операции, свързани с диагностика и техническо обслужване на охладителната и горивната система на бензинови и дизелови двигатели – европейски стандарт Euro 3, Euro 4, Euro 5 и Euro 6. Придобитите в обучението знания, умения и компетентности са удостоверени с получаването на Europass сертификати за мобилност, за преминато професионално обучение от фирма „Виталис“, за владеене на немски език ниво А2.
„Мобилността допринася за повишаване нивото на дигиталните умения на учениците, за чувството им за инициативност при работа със специализирана апаратура, повишава интереса към изучаваните професии и желанието да изучават чужди езици“, коментира за „Аз-буки“ директорът на гимназията инж. Валя Симеонова. По думите подобни обучения водят до повишаване на шансовете на младите хора за бърза и успешна интеграция на пазара на труда, като гимназията може да приложи добри практики и да повиши качеството на предлаганото професионално образование и обучение.
Гимназията посреща новата учебна година с нова специалност – „Митническа и данъчна администрация“, и с увеличен прием. Традиционните специалности са „Автомобилна мехтроника“, „Автотранспортна техника“ и „Спедиция, транспортна и складова логистика“, към които интересът е голям. Новопостъпилите осмокласници са 63-ма, има и новодошли в IX клас. Броят на учениците в дневна форма на обучение достига 275. Още 119 има и във вечерна форма.
„За втора поредна година при нас завършват две паралелки, а приемаме три нови в VIII клас. Успяхме да увелчим приема, въпреки че пандемията не позволи да проведем пълноценна кампания за привличане на ученици с посещения в други училища и представяне на нашите специалности“, отбелязва директорът на гимназията. По думите отлична реклама на гимназията правят родителите на нейните възпитаници, впечатлени от развиващата се база и условия за обучение.
„Непрекъснато влагаме усилия и средства, за да подобряваме базата на гимназията, развиваме я и благодарение на редица програми и проекти, по които работим. Със средства от училищния бюджет са закупени два 75-инчови интерактивни дисплея, а всеки кабинет вече има 55-инчов телевизор. Всеки учител има лаптоп и възможност да създава по-интерсни уроци за учениците“, разказва още инж. Симеонова. Сред придобивките тази година е и нова зала с ново обзавеждане. Очаква се и нов учебен автомобил. Със средства на МОН са закупени и два учителски и пет ученически лаптопа. Отделно са закупени 26 лаптопа, на които ще бъдат инсталирани счетоводни и складови програми за обучението на учениците.
А как се справя една професионална гимназия с обучението онлайн? Директорът инж. Симеонова казва, че няма проблеми с повечето от предметите, но трудности има в техническите специалности. „Те са свързани със спецификата на професионалното обучение, което в голяма степен изисква визуализации.
И ще се наложи да поработим на по-високи обороти, когато учениците се върнат“, обяснява тя.
Тази година в гимназията има сформирани и повече групи за занимания по интереси заради повишен интерес на учениците. Обхванати са 9 паралелки от тринадесет. Заниманията са в област-
та на дигиталните технологии, биоразнообразието, математиката и изкуствата. Една от най-желаните е групата по хореография, която се води от квалифициран външен преподавател.
Усилената работа с учениците дава резултати, отбелязва директорът на училището – например за първи път тази година двама възпитаници на гимназията печелят трето място на национално състезание по химия.
Разбира се, сформирана е и група по автотранспортна техника, от която се избират и представителите на училището в националните състезания по професии за най-добър млад автомонтьор и водач на МПС.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg