Денят на спасяването на българските евреи от Холокоста и почитане паметта на невинно загиналите 11 343 евреи от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот бе отбелязан с тържествен ритуал, организиран от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Венци и цветя отрупаха Паметника на признателността в центъра на Бургас, издигнат от потомци на спасените евреи в града. Да отдадат своята почит към спасителите, дойдоха представители на политически партии, председателят на Общинския съвет Севдалина Турманова, представители на Общината и на областната администрация, общински съветници, множество младежи – ученици и студенти, учители и директори на бургаски училища, потомци на спасени евреи и десетки граждани.
Преди церемонията по полагането на венците в Дома на писателя в Бургас се проведе необичаен урок по творчество. „Часът по творение“, посветен на Деня на спасяването на българските евреи, бе организиран от Център „Алеф“ и Бургаската писателска общност, за да помогне на младежите да участват в международния литературен конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“. Тази година той е на тема „Ще ви разкажа за своя спасител“.
Как се създава литературна творба, какъв е процесът на творчеството, как се структурира разказ, всеки ли може да бъде писател – на тези въпроси отговориха майсторите на перото Румен Леонидов, Елка Василева и Милка Иванова и преподавателят по литература от столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“ с изучаване на иврит Весела Палдъмова.
В своеобразния урок по словесност се включиха ученици от седем средни училища в Бургас и СУ „Димчо Дебелянов“ – София. Под мотото „Паметта като спасение“ изкушените от литературното творчество млади хора разискваха темата на Осмия литературен конкурс, като същевременно вникваха в тайните на творческия процес. При спазване на противоепидемичните мерки в литературната работилница участваха ученици от ПГПА „Гео Милев“, ПГПНЕ „Гьоте“, ПГЧЕ „Васил Левски“, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, ПГПЕЕ, ПТГ, НУМСИ. Учениците от София се включиха в обучението виртуално.
Защо темата за спасяването на евреите е актуална и днес и защо литературният конкурс е един от пътищата за спасяване на историческата памет, разкри пред участниците основателят на Конкурса и председател на Център „Алеф“ Алберта Алкалай.
В кухнята на творческия процес и в начините на оценяване ги въведе членът на журито на конкурса Румен Леонидов – поет, белетрист, журналист и издател.
Децата си тръгнаха от „Часа по творение“ с домашна работа. Всеки от тях получи ключова информация за различни български „спасители“, която да им помогне да развият своите художествени творби.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg