На откриването на индивидуалното у всяко дете залага екипът на ОУ „Любен Каравелов“ в Русе
Училището ни е толкова желано от родителите и е сред най-предпочитаните и уважаваните образователни институции в града, защото екипът ни се обръща индивидуално към всяко дете. Още от първите дни в I клас всеки учител се стреми да открие с какво му е интересно да се занимава и да го насочи там, където са неговите силни страни, за да му се даде шанс да изяви възможностите си и да успее. Много важно за всеки преподавател е да успее да открие най-добрите страни на всяко дете.“ Това заявява пред „Аз-буки“ Веселка Николаева, директор на ОУ „Любен Каравелов“ в Русе. И допълва, че заедно с колегите си се стремят, освен на знание, да учат децата да бъдат личности, да отстояват мнението си и да знаят, че то е важно. „Идеята за приобщаващото образование при нас се прилага на практика“, отбелязва събеседничката ми.
Вероятно и затова децата споделят с учителите своите радости, тревоги и мечти и често се връщат след завършването си в родното школо. Това чувство за общност е в основата и на идеята на училищния екип да събере за 150-годишнината на училището свои възпитаници, реализирали се успешно по целия свят. Но пандемията осуетява тази инициатива и юбилеят е отбелязан през ноември 2020 г. с виртуална изложба от художествени творби на ученици и филм за училищния живот през последните години. „Отложихме идеята за голямо честване на годишнината за месец май тази година и дано обстановката позволи да я реализираме“, коментира Николаева.
От началото на новата година в клас се връщат над 90 на сто от 271 деца в начален етап. „Учениците се върнаха с нетърпение, позитивни и с голяма мотивация да учат. Виждам го в часовете си по информационни технологии, като те споделят, че са щастливи, че отново са сред учителите и приятелите си“, отбелязва директорката.
Днес в школото, наследник на възникналото в Русе през 1870 г. самостоятелно класно девическо училище, се обучават 484 деца. Интересът към него е още по-голям, но капацитетът на сградата не позволява да бъдат приети повече ученици.
ОУ „Любен Каравелов“ е и първото основно иновативно училище в Русе, като през 2017-а става „училище в облака“. А това позволява бързо и без сътресения да се превключи към обучение в електронна среда през миналата пролет. „Сега продължихме успешно обучението от разстояние – работи се по учебния план, всички предмети се вземат по график, както е по учебна програма“, казва Николаева. Миналата година иновацията, която първоначално обхваща прогимназиалния етап, е продължена с две години и разширена с включването на децата от начален етап, като се включва и проектобазирано иновативно обучение в часовете по математика в I – IV клас.
В момента в училището се реализира и програма „Дизайн шампиони“ – проектобазирано обучение, включващо учениците от III и IV клас. „Това е иновативен интердисциплинарен метод на преподаване, чрез който децата получават знания по различни предмети и умения да работят пълноценно в екип. Класът получава някаква мисия – например на пътешественик в Арктика, като се разделя на няколко екипа и в рамките на 5 дни те работят по различни аспекти – има екипи на медицински работници, на изследователи на леда, на животните, трети трябва да предвидят бюджет и да построят лагера на експедицията. И така научават всичко за Арктика, обяснява директорката.
За развитието на децата се грижи екип от 39 педагози, които по думите на директорката са висококвалифицирани, мотивирани, креативни и отворени към различни нови методи и подходи в образователния процес. Те непрекъснато преминават и през различни обучения. „Имаме петима учители до 35-годишна възраст. Като цяло, колективът ни е на средна възраст 45 – 50 години. А крайната оценка за работата на колегите са традиционно високите резултати на учениците ни на външните оценявания в IV и VII клас. 95% от децата ни продължават в най-престижните гимназии в града“, споделя събеседничката ми.
Възпитаниците на ОУ „Любен Каравелов“ редовно печелят награди и от различни олимпиади, международни и национални конкурси и състезания. За това говорят и многобройните купи, медали и грамоти, изложени в училищното фоайе. Особено силни постижения те записват в математически турнири – например на Тайландската математическа олимпиада през 2019 – -2020 г. Ивет Парашкевова, Николай Радев и Валентина Боянова печелят злато, сребро и бронз. А Николай Радев от IIIа клас се връща със златен медал в своята група и бронзов медал за IV клас от зимния кръг на турнира „Математика без граници 2020“. Първи награди се печелят и на олимпиада по ментална аритметика и от Коледното състезание по информационни технологии на ЦУТНТ – Русе. С отличия се връщат и участниците в музикални конкурси и спортни състезания.
В училището функционират няколко спортни секции, сформирани са и 15 клуба за занимания по интереси – по математика, история, приложни изкуства и дигитални компетентности.
Директорката Николаева специално отбелязва и изключителна подкрепа от родителската общност. „Имаме много силно училищно настоятелство и Обществен съвет. Те активно участват във всички училищни дейности. Подкрепят ни и ни подпомагат с различни благотворителни инициативи“, казва директорката. Подчертава още, че и учениците се включват в редица благотворителни инициативи. Всяка година в училището има поне две-три подобни. Традиционен е Коледният базар, който винаги подкрепя кауза или нуждаещ се. Две поредни години събират средства за приютите на отец Иван. А през миналата година и за инициатива да се направи басейн в Русе за работа с деца със специални образователни потребности.
И още нещо любопитно – в момента имената на децата от миналогодишните IIIа, IIIб и IIIв клас летят към Марс на борда на американския роувър Perseverance („Постоянство“), който трябва да достигне Червената планета само след месец. Те са гравирани на силициеви чипове заедно с тези на близо 11 милиона души, регистрирали се в кампанията на НАСА „Изпрати името си на Марс“. „Децата получиха сертификат, а това е отново пример за това колко нестандартни са нашите учители. Те непрекъснато търсят начини, по които да направят интересен учебния процес, непрекъснато четат и се интересуват какво се случва извън рамките на предвиденото в учебния план“, завършва Николаева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg