Масивните земетресения не просто разместват земните пластове – те правят корекции на скоростта на светлината в гравитационното поле на Земята. Изследователи са програмирали компютри да идентифицират тези малки гравитационни сигнали, демонстрирайки как могат да се използват за маркиране на местоположението и размера на силно земетресение почти мигновено. Това е първа стъпка към създаването на система за много ранно предупреждение за най-мощните земетресения, съобщават учени в Nature. „Такава система би могла да помогне за решаването на трънлив проблем в сеизмологията: как бързо да се определи истинската величина на масивно земетресение веднага след като се случи“, казва Андреа Ликиарди – геофизик от Университета в Ница, Франция. Без тази способност е много по-трудно бързо и ефективно да се дават предупреждения, които могат да спасят животи.
Сегашните методи за откриване, базирани на сеизмични вълни, за съжаление, имат трудности при разграничаването, да речем, между трус с магнитуд 7,5 и 9 по Рихтер в рамките на няколко секунди след подобно събитие. Това е така, защото първоначалните оценки на магнитуда се основават на височината на сеизмичните вълни, наречени P вълни, които са първите, които пристигат в станциите за наблюдение. И все пак за най-силните земетресения тези първоначални амплитуди на P вълна се окрупняват, което прави земетресенията с различни магнитуди трудни за разграничаване.
Но сеизмичните вълни не са най-ранните признаци на земетресение. Цялата тази маса, която се движи при голямо земетресение, също променя плътността на скалите на различни места. Това се изразява в малки промени в гравитационното поле на Земята, произвеждайки вълни на „еластогравитация“, които се движат през земята със скоростта на светлината – по-бързо от сеизмичните вълни.
Някога се смяташе, че подобни сигнали са твърде слаби за засичане, казва сеизмологът Мартин Вале от Института по физика на земята в Париж. През 2017 г. Вале и колегите му са първите, които съобщават, че виждат тези сигнали за еластогравитация в данните от сеизмичната станция. Тези констатации доказват, че „има прозорец между началото на земетресението и момента, в който получавате [сеизмичните] вълни“, казва Вале. Но изследователите все още проучват как да превърнат тези сигнали за еластогравитация в ефективна система за ранно предупреждение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg