Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.

ДГ „Кремена“ в Пловдив с лего стая и нова библиотека

Работата с образователен конструктор също както книгите развива социалните умения и обогатява речниковия запас на малчуганите

Диляна Кочева от Диляна Кочева
04-05-2024
в Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.
A A
Децата от трета група вече цяла година работят по мисия „Космонавт“ и опознават планетите., Слънчевата система и Космоса. Снимки – ДГ „Кремена“ – Пловдив

През настоящата учебна година възпитаниците в Детска градина „Кремена“ в жилищния комплекс „Тракия“ в Пловдив са общо 335, разпределени в 13 групи. Всяко от тях ще има определена роля в тържествения концерт по случай отбелязването на 45 години от създаването ѝ. На 30 април под надслов „Един ден в детската градина“ учителите и малчуганите ще представят богата програма и са подготвили редица изненади за гостите на празника си. Подготовката за рождения ден тече вече повече от половин година с редица инициативи, така че се очаква внушителен завършек – спектакъл и ден, който ще запомнят малки и големи.

Борислава Вичева, директор

„Нашата цел е да развиваме социалните умения на децата и да ги подготвяме за реалния живот“, казва за в. „Аз-буки“ директорката на Детска градина „Кремена“ Борислава Вичева.

Солна стая, „смарт“ пчелен кошер, библиотека и лего образователна стая

са само малка част от интересните активности, които предлагат там.

Преди откриването на библиотеката често с малчуганите от трета и четвърта група посещават читалища и културни институции, гостуват и на различни училища и други детски градини в района.

Навсякъде има отделни кътове с книжки, но никъде – цяла библиотека. Така се заражда идеята да си направят своя собствена.

„Преди нея също разполагахме с библиотечен кът с литература в три категории – за деца, родители и учители“, посочва директорката.

Споделя, че същинската идея за мащабния проект е на детската писателка Пепа Павлова. Тя е редовен гост при тях – представя всяка своя нова книга. Винаги оставя и няколко екземпляра като подарък за градината.

Така директорката Борислава Вичева заедно с детската писателка Пепа Павлова

решават да обособят голямо пространство от 40 кв.м в прекрасна и уютна библиотека.

Там дори има и театрална сцена за драматизация на приказки и различни постановки.

„Имаме и обособен кът за четене на открито. Помислихме за всеки детайл, така че, в крайна сметка, децата да могат да се чувстват уютно и приятно“, разказва Вичева.

И така за по-малко от четири месеца идеята им е напълно реализирана, а

библиотеката е тематично открита в Международния ден на детската книга.

Книжният ѝ фонд наброява повече от 700 книги. Всички те са събрани на доброволни начала от учители, родители и приятели. Има две библиотекарки от педагогическия персонал, а читателска карта има всеки малчуган. Книжки могат да четат както на място, така и у дома заедно с родителите си.

„Идеята е да усетят цялостния дух на четенето и да имат възможност да се докоснат до приказното богатството, без да има нужда да ги купуват“, разказва Вичева.

Откакто библиотеката е официално открита за посетители, тя е постоянно заета за провеждането на различни събития.

И жестовете от писателката Пепа Павлова не спират дотук. Тя подарява на малчуганите специален „смарт“ пчелен кошер, благодарение на който децата научават повече за събирачите на мед и разбират защо без тях няма бъдеще. А защо точно кошер? Отговорът е лесен – пчелите са главни герои в книжките на Павлова.

През декември миналата година врати отваря

още едно иновативно пространство – лего образователна стая.

В нея всички групи имат занимания, като децата влизат по определен график. Оборудвана е с над 25 конструктора за образователна цел.

„Легото, с което работим, не прилича на това, което продават по магазините.

Нашето е изработено и предназначено изцяло за развиване на социалните умения и речта на децата“, обяснява Вичева.

За работа с него преподавателите, които водят заниманията в лего стаята, са преминали през специално обучение.

„В началото децата творят в малки групи, а след това постепенно групите се обединяват в по-големи. Целта е в края на педагогическата ситуация всички заедно да могат да разкажат кой какво е направил и какъв е крайният резултат, до който с общи усилия са достигнали“, обяснява тя.

Образователната стая напълно отговаря на нуждите за разиграване на различни педагогически ситуации.

Възможностите, които предоставя, са необятни.

Интересните активности не свършват дотук. От две години насам в началото на учебната година всеки екип на всяка една от 13-те групи прави подробен учебен план извън задължителния и работят по определена мисия. Те са съобразени с интересите на децата – екология, пчеларство, опазване на околната среда, рециклиране, строителен архитект, лекар, ветеринар и др.

„Ето сега например децата от трета група вече цяла година

работят по мисия „Космонавт“, опознавайки планетите, Космоса, Слънчевата система и всичко свързано с тях“,

разказва Вичева.

За целта децата посещават различни културни институции като музеи, читалища и дори Планетариума, разположен в Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Решават дори да си изработят сами костюми по подобие на планетите, с които се запознават.

„Цяла година работят и надграждат знанията си и накрая на годината всички деца са много запознати по темата“, посочва моята събеседничка.

Покрай работата по мисиите малчуганите разширяват кръгозора си. От 2 години посещават приют за животни. Решават да помогнат на обитателите му, като дарят храна за бездомните животни.

Възпитаниците на ДГ „Кремена“ са чести гости и във всички общински и държавни учреждения.

Не един или два пъти са били в кабинета на кмета и екипа му, за да се запознаят от първо лице с работата на един градоначалник.

Често ходят и в цехове и магазини, ресторанти и сладкарници. Така

опознават различните професии

и получават първи, но ценни уроци по кариерно ориентиране.

„В практиката си съм се убедила, че децата учат най-добре чрез опита. Това и правим, като се опитваме да обхванем колкото се може повече сфери на живота. През годините разбрах, че това е правилният начин за учене. При нас не се набляга на това децата, напускайки детската градина, да могат да четат и да пишат, а да познават живота и да могат да се справят в различни житейски ситуации“, казва директорката.

Преди няколко дни дори решават да си направят своя собствена минигоричка, прилежаща към общинския парк „Тракия“. Малчуганите сами си засаждат дърветата и с трепет се грижат за тях.

„Заедно решихме, че всяка година ще засаждаме по още едно дърво и така ще се разраства нашата горичка“, обяснява директорката.

Малчуганите им знаят как да пуснат писмо или колет в пощата, могат сами да си поръчат в ресторанта или пък да си купят нещо от магазина. А от съвсем скоро вече знаят и как да пътуват в градския транспорт.

„Навсякъде из града ходим с автобус, за да могат да свикнат да използват услугите на обществения транспорт“, споделя Вичева.

Обикновено 20 деца пътуват с четирима възрастни.

Последно посещават лаборатория за медицински изследвания. Един от родителите на децата работи там и сам предлага да ги запознае с процеса на взимане на кръв и нейната обработка. По този начин те вече ще знаят с подробности кое и защо се прави и няма да се страхуват от лаборантите следващия път, когато им се наложи да отидат за изследвания.

В градината

голямо внимание обръщат и на здравето на децата и създаването на полезни навици.

Сред персонала има много почитатели на различни спортове, затова през лятото решават да организират благотворителен спортен маратон: един за малчуганите и друг – за техните родители. На хубавата инициатива откликват повече от 500 души, а събраните средства отиват в община Царево в полза на бедстващите домакинства след наводнението.

И тъй като маратонът се приема радушно от всички, решават да не бъде еднократен акт на добро, а да се провежда два пъти в годината.

„Преди броени дни имахме пролетен маратон. Трасето за малките бе 300 и 400 м, а за възрастните – 3 км. Всички заедно спортуваме с нагласата, че трябва да се движим, да прекарваме повече време навън и да използваме по-малко електронни устройства“, посочва директорката.

С образователна цел информационните технологии присъстват в обучението в градината.

Тя разполага с най-модерна техника за тази цел, но истината е, че се опитват във всеки удобен момент да прекарват повече време без тях.

„Днес децата с лекота работят с телефони и компютри. Те като че ли се раждат с тези умения. Ние няма как да избягаме от технологиите, но пък можем да инициираме повече време сред природата и без екран пред себе си“, категорична е моята събеседничка.

Малчуганите им редовно участват в състезания и конкурси. С желание и ентусиазъм се включват във всяко ново начинание, а учителите пък са винаги готови да им помогнат.

Екипът на Борислава Вичева се състои от 50 човека. От 7 години имат и екип за подкрепа, като децата на допълнителна подкрепа при тях са 14.

„Всички работим заедно и винаги се подкрепяме. Това е тайната на успеха ни“, завършва тя.

Your Image Description

Свързани статии:

Ученици от Русе и Елин Пелин са победители в състезанието „Най-добър млад керамик“ Отличиха бъдещи фризьори, гримьори и модисти Обновена секция за приобщаващо образование на сайта на МОН Да съзерцаваш под цъфналите японски вишни

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Борислава ВичеваДГ „Кремена“ДенятКомпасПепа ПавловаПловдив

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Самолекуването може да е следващата пандемия

Следваща статия

Веселите делфинчета от Кранево

Следваща статия
Веселите делфинчета от Кранево

Веселите делфинчета от Кранево

Ученици от Кюстендил и Плевен пресъздадоха мигове от природата в пленера „Ухание на пролет“

Ученици от Кюстендил и Плевен пресъздадоха мигове от природата в пленера „Ухание на пролет“

Да възпитаваш патриоти: Учениците от ОУ „Христо Ботев“ – с. Невестино, вървят по коридор на българската войнска слава

Да възпитаваш патриоти: Учениците от ОУ „Христо Ботев“ – с. Невестино, вървят по коридор на българската войнска слава

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 4s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2024, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на сп. Философия 2022 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2021, година XXX
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"