521 училища ще имат статут на иновативни през следващата учебна година
Иновативните училища в България ще са 521 през учебната 2024/2025 г. В одобрения от правителството Списък влизат училища от 183 населени места, от 132 общини, от всички 28 области в страната. Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.
Иновативните процеси се въвеждат в продължение на четири години, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. В тях са определени целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците.
Общо 167 проекта са оценени от Комисията за иновативните училища, в която участват психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, лица с доказан опит в областта на образованието, науката и технологиите.
Нова научна програма ще финансира изследвания за критични и стратегически суровини
Правителството прие нова национална научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“.
Целта е да се осигури възможност за провеждане на фундаментални и научно-приложни изследвания, за да се установи потенциала на България за критични и стратегически суровини. Те са необходими в множество основни европейски индустрии, като например автомобилостроенето, стоманодобива, авиокосмическата промишленост, информационните технологии, здравеопазването и енергията от възобновяеми източници.
Предвижда се изпълнението на новоразработената програма да е за 5 години в периода 2024 – 2029 г. с общ бюджет в размер на 8 500 000 лв.
Чрез резултатите от Програмата държавата и обществото ще бъдат подпомогнати при справянето с редица предизвикателства като осъществяването на плавен преход към възобновяеми енергийни източници, безотпадни технологии и преработката на първичните ресурси.
Допустими бенефициенти на средства по програмата са акредитирани висши училища, научни организации и Природонаучни и минераложки музеи, които трябвала сформират консорциум с водещ партньор Българската академия на науките, която да бъде координатор на програмата.
Удължава се периодът за изграждане и ремонт на спортни площадки в училищата
Периодът за изпълнение на дейностите по Програмата за изграждане и ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища 2023г. се удължава до 31 декември 2024 г., реши правителството.
Причината е, че в 7 от общо 35 одобрени училища обновяването на спортната база няма да е приключило до 31 юли.
По програмата се предвижда да бъдат изградени 18 нови спортни площадки в училищата, а 14 ще бъдат ремонтирани.
До края на месец юли 2024 г. ще се модернизира спортната база в 28 училища, което представлява 80% от одобрените проекти.
Одобрени са близо 1,2 млн. лева за две национални програми за развитие на образованието
Правителството одобри 1 189 529 лева за дейности по две национални програми за развитие на образованието.
По национална програма „Безопасност на движението по пътищата” се отпускат 980 449 лева. Със средствата ще бъдат изградени общо 389 площадки за обучения по пътна безопасност – 200 в общински детски градини и 189 в училища. Отделно такива пространства ще бъдат обособени в 6 държавни училища. За тази цел допълнително се одобряват 19 200 лева. С програмата се финансира изграждането, оборудването и обзавеждането на външна и вътрешна (подвижна зона) за обучения на учениците по пътна безопасност.
По национална програма „Заедно за всяко дете“ се отделят общо 209 080 лева по два модула. От тях 183 800 лева се предоставят на 67 детски градини и училища за подкрепа на работата на екипите за обхват и задържане на учениците в образователната система. Финансирането е за организиране на дейности за по-активно включване на родителите и семействата в процеса. За същата дейност допълнително се отпускат 16 200 лева за държавни училища.
Други 25 280 лева се предоставят на 45 общински детски градини и училища за отново за подпомагане на дейността на екипите за обхват – за разработване на мерки за идентифициране на необхванати ученици или такива, които са застрашени от отпадане.
Одобрените средства се предоставят на общините и се отпускат от бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.
Над 23 млн. лв. за финансиране на научни изследвания
Правителството отпусна 23 020 000 лева на Фонд „Научни изследвания“ за финансиране на над 100 научни проекта на конкурсен принцип.
С осигурените средства се предвижда през 2024 г. да бъдат организирани и проведени конкурсите „Финансиране на фундаментални научни изследвания – 2024 г.“, „Финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти – 2024 г.“ и финансирани проекти по двустранно научно-техническо сътрудничество в съответствие с двустранни договорености и споразумения. С предоставянето на средствата се гарантира устойчивост в дейността на Фонда, който е единствената административна структура в България, която провежда конкурси за фундаментални научни изследвания.
Целта е по този начин да се осигури високо ниво на научните изследвания в България и достойно място на учените в българското общество и в европейското изследователско пространство.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg