Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Философия
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 40, 03 – 09.10.2024 г.

Бъдещите инженери на България

Ученици изработват прототип на платка без кабели, незамръзваща настилка и система за поливане с изкуствен интелект

Стела Маринова от Стела Маринова
07-10-2024
в Брой 40, 03 – 09.10.2024 г.
A A
Отборът от Технологичното училище „Електронни системи“ към ТУ – София, „Не се чете“ (NeSeChete) печели тазгодишния конкурс на РARA Robotics Incubator и грабва първо място в националния конкурс „Бъдещите инженери на България“. Снимки – Авторът, RoboClub.bg

Прототип на платка без кабели на отбора от Технологичното училище „Електронни системи“ към ТУ – София, електропроводима настилка, която се нагрява и не може да замръзне, дело на клуба по роботика в СУ „Панайот Волов“ – Шумен, и система за поливане, работеща с изкуствен интелект, разработена от възпитаници на ПГ по електротехника във Варна, са иновативните ученически проекти, заели съответно първо, второ и трето място в националния конкурс „Бъдещите инженери на България“.

Той се проведе за първи път по време на тазгодишното издание на Robotics Strategy Forum с домакин „София Тех парк“. Организатори на Конкурса са Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), Студентският клуб по роботика към ТУ – София (RoboClub.bg), и Техническият университет – София.

„Идеята ни е да съберем на едно място тази ниша, която след време ще достигне професионално ниво“, казва за ‚Аз-буки“ председателят на клуб „Роботика“ към Техническия университет в София Денис Исметов.

Кои са топ три на бъдещите инженери на България, решава комисия, съставена от представители на бизнеса и на научните среди. При избора на победителите журито проследява тип на разработката – дали е напълно нова, иновативна или подобрена; дали е направена ръчно, какви функционалности притежава, дали е по актуална тема, решава ли конкретен проблем и какъв е той. Представянето на проекта също е важно.

„Меките умения са много важни и такъв тип инициативи са подходящи за усъвършенстването им. Те са идеална сцена да започнеш да работиш върху тях“, казва още Исметов.

За победителите освен купи и възможност да популяризират проектите си, има и парични награди.

Те се предоставят под формата на ваучери, като екипите след това ще могат да закупят материали, с които да развият проекта си или да започнат нов. Първото място носи ваучер в размер на 400 лв., второто – на 300 лв., а третото – на 200 лв.

Студентът допълва, че идеята на форума е да поканят представители на бизнеса и училищата на едно място, които да създадат контакти. „От едната страна на залата имаме бизнеса, а от другата – бъдещите специалисти. Така по-младите виждат каква е следващата стъпка от развитието им“, допълва Исметов.

Ясен, Борислав, Валери, Симеон и Емил от отбор „Не се чете“ (NeSeChete) от Технологичното училище „Електронни системи“, участват с проекта Cable Undefined. Те представят прототип на платка без кабели. Всички действия се извършват чрез уебинтерфейс, на който се правят всички връзки. Има и вграден изкуствен интелект, който дава насоки при проблем. Например, ако се направи връзка, която не е добра.

Туесарите намират решение и на проблема с изгарянето на компютрите и техните компоненти. То ще може да се предотврати чрез изпращане на сигнал до микроконтролера.

В момента всичко протича локално на компютъра на учениците, но те вече имат планове идеята им да бъде достъпна до всички потребители. Cable Undefined би бил полезен и за останалите ученици. Те биха могли да работят по свой проект с помощта на учителите си от разстояние. Младежите искат да се насочат и към професионалисти, като автоматизират процеса.

Отборът започва работа по проекта през октомври 2023 г., а през април 2024 г. са избрани сред петте спонсорирани от тазгодишния конкурс на РARA Robotics Incubator. За 4 – 5 месеца младежите успяват да реализират големия прототип, който представят по време на Форума. Екипът печели тазгодишния конкурс и получава 5000 лева.

Клубът по роботика Power Vortex в СУ „Панайот Волов“ – Шумен, който заема второ място, участва с общо три проекта

Три проекта представят ученици от клуба по роботика Power Vortex в СУ „Панайот Волов“ – Шумен, който развива своята дейност от 8 години.

„В клуба обичаме да решаваме проблеми в обществото и различни задачи, които да подобряват света около нас. Виждайки реализация на проектите си, учениците чувстват удовлетворение“, обяснява менторът на клуба Мария Желязкова. И допълва, че това повишава и мотивация им да учат, тъй като всеки проект изисква умения по математика, физика, химия, технологии.

Проектът, който носи на екипа второто място на националния конкурс „Бъдещите инженери на България“, е „Без замръзване“. Той решава проблема със заледяването на улиците. Учениците правят електропроводима настилка, която се нагрява и не може да замръзне. За направата ѝ се добавят 20% електропроводими материали (метални стружки и графит). Специален сензор проверява градусите. Ако те паднат под 3, започва затопляне на настилката. Необходимото електричество може да бъде осигурено с помощта на соларни панели. Авторите на проекта уверяват, че той е безопасен и няма опасност от токов удар.

Младежите предлагат с проекта AlcoSniff и решение на проблема с употребили алкохол шофьори. С подръчни материали учениците създават дрегер под формата на картонена кутия, която може да се пренася навсякъде.

Третият проект – SSPV (smart socks power vortex) е насочен към възрастни с мозъчни заболявания. Учениците правят „умни“ чорапи, благодарение на които хората с деменция могат да бъдат проследявани, ако се загубят. Избират чорапи, защото възрастните могат да изхвърлят всичко, но не и тях.

Младежите се връщат към българските традиции и сами изплитат чорапите с помощта на местно читалище и друг свой преподавател. На тях поставят джобчeта, в които се слага устройство (GPS или GPRS). „Посредством приложение можем да определим къде се намира човекът, който носи чорапите“, обяснява Желязкова. Добавят и шевица за късмет и здраве.

Луиз Мартинова влиза в клуба в IV клас, защото ѝ се струва интересно. Тя е част от него вече 6 години.

„С годините разбрах, че не просто правим роботи, а и помагаме на обществото“, казва тя.

Любими са ѝ проектите за соларен панел, който е напълно рециклируем, и умните чорапи, с които могат да помогнат на семейства на възрастни с проблеми.

След демонстрации на роботи, направени от клуба, Синем Хюсеин решава да се включи в него. Нейният любим проект е този, който би решил проблема със заледяването.

Проект за поливна система носи трето място на Теодор Тодоров и Виктор Янев от ПГЕ – Варна

Система за поливане изработват учениците Теодор Тодоров и Виктор Янев от ПГ по електротехника във Варна. Момчетата, които завоюват трето място в Конкурса, нямат допълнителни часове за училище в сферата и са напълно самоуки. Целта им е поливната система да бъде лесна за употреба от възрастни хора, на които вече им е трудно да поливат. Удобна и за хора, които ще я прилагат в голяма вила. Учениците искат да предложат не само лесна за употреба, но и бърза и евтина система, която да е лесна за инсталиране.

„Разликата между нашата система за поливане и останалите, които се разработват, е, че на база данните, които използваме, изкуствен интелект преценява дали е влажно и трябва ли да вали“, обясняват младежите.

За целта те използват сензори за влага и за температура и спрямо тях системата преценява дали трябва да се полива, или не. Въвеждат различни настройки спрямо различните растения и количеството вода, с което трябва да се полива всяко от тях.

Самата система се захранва със слънчеви панели. Така при идеално слънце няма нужда от батерии. В момента разработват собствен софтуер, съвместно с фирмата, която им помага. Той ще даде възможност в реално време от разстояние да може да се следи има ли нужда от поливане. Така на телефона човек ще знае какво се случва в цялата му вила.

Клубът по роботика към ТУ – София, връчва и три специални награди. Първата е за Даниел Иванов и Денис Махмуд от Професионалната техническа гимназия в Бургас, които представят проект за модернизиране на селските домове.

„Живея на село и повечето техники не са модерни, както в градовете. Измислил съм вариант с обикновена платка ESP 32 чрез програмиране и код да се включват и изключват електродомакински уреди и до 39 крушки. Всичко е направено за улеснение на всекидневните дейности чрез автоматизация на дома“, обяснява Даниел.

Така всеки може да провери дали не е забравил включена ютията или светната крушка от всеки край на страната и света. Може да се създаде и камера за наблюдение за по-голяма сигурност.

За проекта от специалност „Мебелно производство“ правят и макет на българското село със скандинавски мъх и екологични материали. А в училище има цяло село с иновации.

Най-малкият участник в Конкурса – четвъртокласникът Михаил Марков от ЧСУ „Дружба“ – София, също печели специална награда от студентския клуб.

Той създава роборъка от лего за тестване с мобилен телефон. Програмира я на scratch. Работи няколко седмици по робота, а по програмата – само няколко дни. Ученикът добавя и резистор, за да може да се имитира човешкият показалец.

Третата специална награда отива при възпитаник на ПГ „Васил Левски“ – Ямбол, за разработената от него автоматизирана система за сортиране на цветни обекти, базирана на платформата „Ардуино“. Основните компоненти на системата включват сензори за разпознаване на цвят, роботизирана ръка и поточна лента. Сензорите идентифицират цвета на кубчетата, които се движат по поточната лента, и предават тази информация на роботизираната ръка. Ръката хваща кубчетата и ги поставя в съответните цветни кофички за рециклиране. Системата е предназначена за сортиране на кубчета в три цвята: син, зелен и червен. Проектът демонстрира практическото приложение на „Ардуино“ в автоматизацията и сортирането, както и значението на рециклирането и екологичната отговорност.

Сред проектите, представени в рамките на Форума, е и Helios systems. Той е дело на Михаил и Данаил – ръководители на клуба по роботика в Софийската математическа гимназия. Те разработват оптимизиран соларен панел. За целта предлагат решения на три проблема, които откриват.

Първият е свързан с факта, че соларните панели не получават максимално количество светлина през цялото време, тъй като слънцето се премества и лъчите му падат под различен ъгъл. А това се отразява на тока, който се генерира. За соларните панели най-оптимално е лъчите да падат под ъгъл 90 градуса, затова разработеният от тях се върти като слънчоглед към Слънцето и лъчите падат под възможно най-добрия ъгъл. Учениците от СМГ включват и системи за охлаждане при достигане на оптимална температура на работа и за почистване. Така отново се повишава ефективността на слънчевия панел.

Зрелостникът Калоян от Американския колеж участва с проекта „Пчеличка“, който разработва съвместно с вече завършил ученик. Това е автономен дрон за опрашване на растения в затворени пространства – оранжерии или вертикални ферми. Основните култури, с които искат да се занимават, са домати и тиквички, които искат контактно опрашване.

„Дронът може да излита без контрол от човешки оператор. Той намира цветчето с компютърното си зрение, събира прашец с хоботче и след това каца обратно“, обяснява механизма ученикът.

Механизмът на дрона е направен така, че да се адаптира към цветята и така те не се нараняват в процеса на опрашване. С хобота се минава много деликатно по цветчетата и само се събира прашецът.

Във Форума се включат и още представители на клуба по роботика към Американския колеж. Те демонстрират няколко робота. С най-големия се представят на състезанието First roboticts competition, както и с няколко малки – Шаро, който е куче робот, и друг, който балансира на две колела. Отборът им е от 25 души, като всеки работи в сфера, в която е най-силен. Младежите ще участват и на следващото състезание в Истанбул, като разчитат на спонсори, за да покрият таксите за участие и частите на робота.

Кой конструира най-добрите радиоуправляеми роботи

В рамките на Форума талантливи младежи получават възможност да покажат и своите робоумения пред широката публика. Учениците, записали се за участие в състезанието „Роборали – уравляеми“, конструират радиоуправляем роботи. С тях в рамките на надпреварата показват уменията си да преминават по затворено трасе с препятствия.

За конструирането на роботите участниците следват изисквания, посочени в регламента на състезанието. Затова преди надпреварата всеки от тях е тестван за килограми, височина, дължина. Това са изисквания, с които младите творци трябва да се съобразят.

„Много често, когато станат специалисти, те ще се сблъскват постоянно с различни рамки. Идеята ни е от малки да поставим тези неща под формата на игра“, посочва председателят на клуба „Роботика“ към Техническия университет в София Денис Исметов.

Трите най-бързи робота заемат призовите места. На първо място се класира роботът PGE Racing, дело на отбора от Професионалната гимназия по електротехника във Варна. То им носи и ваучер от 200 лв. Втори се класира роботът „МЕХАНО 1“ на  Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас. Представители на гимназията завоюват и третото място с робота „МЕХАНО“. Второто място носи ваучер от 100 лв., а третото – 70 лв.
Студентският клуб към ТУ – София 

„Имаме 23-годишна история“, казва гордо пред „Аз-буки“ председателят на Студентския клуб „Роботика“ към ТУ – София, Денис Исметов. Обяснява, че дейността им започва като катедрен клуб към Факултета по автоматика, след това преминава към самия факултет, после към Университета, а към днешна дата има членове и от други университети в столицата. И до днес емблемата на клуба са Дните на роботиката, които организира.

Александра Стефанова е част от клуба от около година. Споделя, че се занимават в различни направления в сферата на роботиката. Има програмисти, чертожници, конструктори. Правят и 3D проектиране, благодарение на което изработват повечето части, които използват в роботите си. Сред разработките, които представиха на гостите на форума, са за следене на линия, робот паяк, който е с интерактивна цел и се движи на четири крака, робот с очи, които следят движение с камера.

„В нашия клуб всеки член намира начин да приложи знанията и уменията си в разнообразни сфери. Можем да се похвалим, че доста от идеите си по-нататък реализираме в истински роботи“, казва Стефанова.

Съветът ѝ към младежите е да дерзаят и да бъдат смели, да преследват идеите си и да се стараят да ги развиват.
Your Image Description

Свързани статии:

„Лаборатория за слава“ се завръща Учител създаде логото за влизане на България в Еврозоната Ученик от Русе печели финалите на „Младежки дебати“ в Берлин Злато за отбора на ПГТЕ „Хенри Форд“ от Световното за водородни автомобили

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ДенятинженериконкурсПоколение XXI„Бъдещите инженери на България“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Прекратяване на трудов договор срещу уговорено обезщетение

Следваща статия

Топ учен от компанията зад ChatGPT с лекция в Софийския университет

Следваща статия
Топ учен от компанията зад ChatGPT с лекция в Софийския университет

Топ учен от компанията зад ChatGPT с лекция в Софийския университет

Бизнесът иска промяна в приема в математически и ИКТ гимназии

Бизнесът иска промяна в приема в математически и ИКТ гимназии

Националното външно оценяване в X клас остава на 10 юни

МОН публикува за обществено обсъждане нова национална програма за научните изследвания и иновациите в предучилищното и училищното образование

Последни публикации

  • Сп. „Философия“, книжка 1/2025, година XXXIV
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 4s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2024, година XXXIII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2024, година XXXIII
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 3s/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2023, година XXXII
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2023, година XXXII
  • Годишно съдържание на сп. Философия 2022 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 2/2022, година XXXI
  • Сп. „Философия“, книжка 1/2022, година XXXI
  • Годишно съдържание на сп. „Философия“, 2021 г.
  • Сп. „Философия“, книжка 4/2021, година XXX
  • Сп. „Философия“, книжка 3/2021, година XXX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"