
Ракът често се възприема като смъртна заплаха и трябва да се изкорени веднага щом се появи. Нарастващата тенденция сред онколозите поставя под въпрос този радикален подход. Всъщност при някои форми на тумори не е необходимо агресивно лечение. По-премереният контрол, като активно наблюдение, може да доведе дори до по-добри резултати, се казва в проучване, публикувано в Science Post, цитирано от Офнюз.бг.
Не всички ракови заболявания се проявяват по един и същи начин
и техните нива на тежест варират значително. Докато някои се развиват бързо, застрашавайки живота на пациентите, другисе прогресират бавно и представляват малък дългосрочен риск.
Ракът на простатата например е един от най-често срещаните видове рак и често се открива рано чрез скрининг. И все пак има голяма разлика между агресивните и нискорисковите случаи. За последното агресивните лечения като химиотерапия, лъчетерапия или хирургия могат да бъдат прекомерни и невинаги са необходими. Тези лечения имат странични ефекти, които могат да бъдат сериозни. Прилагането им при бавно развиващи се ракови заболявания понякога може да влоши общото състояние на пациента без реално подобрение на преживяемостта.
Вместо незабавни интервенции, може да е по-разумно да се наблюдава развитието на тумора.
Проучване, проведено от Националния институт по рака в САЩ, установява, че активното наблюдение на по-леки случаи постига резултати, подобни на инвазивните лечения, като същевременно се избягват рисковете, свързани с операцията и други интервенции.
С увеличаването на програмите за скрининг все повече ракови заболявания се откриват рано. Въпреки че това ранно откриване може да спаси животи в случай на агресивни ракови заболявания, то носи и рискове.
Рязко се увеличава свръхдиагностиката – феномен, който включва
идентифициране на ракови заболявания, които никога не биха причинили проблеми, ако бяха останали неоткрити. Това явление засяга главно нискорисковите видове рак, като рак на простатата, на гърдата или на щитовидната жлеза. Ранното откриване може да доведе до непропорционален отговор с допълнителни тестове и инвазивни лечения, които не са били необходими. Този процес излага диагностицираните на ненужни медицински интервенции. Въпреки че продължават да насърчават скрининга, лекарите трябва да бъдат по-внимателни към рисковете, свързани със свръхдиагностиката.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg